کیورد استافینگ

کیورد استافینگ چیست ؟

hossein

لیست محتوای این مطلب

کیورد استافینگ یکی روش های منسوخ شده سئو میباشد که در این مقاله به بررسی جنبه های مختلف کیورد استافینگ میپردازیم با همیار سایت همراه باشید. اگر در حوزه بهینه سازی موتور های جستجو فعالیت میکنید قطعا شما نیز بار ها وسوسه شده اید که از مسیر های میانبر برای به دست آوردن نتایج دلخوه خود استفاده کنید. اگر شما از این دسته افراد هستید احتمالا این تفکر نیز برای شما به وجود می آید که استفاده از راه های میانبر برای به دست آوردن نتیجه سریع تر برای وب سایت شما بی خطر میباشد و عوارضی ندارد.

در صورتی که استفاده از روش های میانبر عملا نه تنها تاثیر مثبتی در رنکینگ شما نمیگذارد بلکه باعث به وجود آمدن صدمات جبران ناپذیری برای کسب و کار شما میشود، یکی از روش های سئو کلاه سیاه کیورد استفافینگ یا پر کردن کلمه کلیدی در محتوا میباشد.

همانطور که میدانید دنیای سئو سایت بسیار گسترده میباشد و انواع و مدل های بسیار متنوعی دارد از جمله سئو کلاه سیاه، سئو کلاه خاکستری و سئو کلاه سفید، امروز در این مقاله به توضیح و بررسی یکی از روش های سئو کلاه سیاه به نام کیورد استافینگ میپردازیم.

 

کیورد استافینگ چیست

کیورد استافینگ چیست ؟

کیورد استافینگ (keyword stuffing) یکی از تکنیک های بهینه سازی موتور های جستجو میباشد که از دو کلمه Keyword به معنی کلمه کلیدی و Stuffing به معنی پر کردن است. در واقع میتوان گفت که کیورد استافینگ یک تکنیک منسوخ شده برای بهینه سازی موتور جستجو میباشد. در واقع  روش کیورد استافینگ به این صورت است که نویسنده محتوای خود را بمب باران کلمه کلیدی میکند.

اگر بخواهیم بگونه‌ای دیگر شرح دهیم، می‌توانیم اینگونه بگوییم که به پر کردن صفحات یک وبسایت با کلمات کلیدی، کیورد استافینگ، می‌گویند که در گذشته، تاثیر بسیار زیادی در افزایش رتبه وبسایت در نتایج موتورهای جستجو داشته است اما امروزه با توجه به آپدیت های مداوم گوگل این تکنیک تقریبا بی اثر شده است.

برای درک درست مفهوم کیورد استافینگ، درک درست کلمات کلیدی ضروری است. در واقع، همانطور که احتمالا می دانید، افراد مختلف وب سایت ها را بر اساس کلمات کلیدی پیدا می کنند. به عبارت دیگر، زمانی که کاربران کلمه یا عبارتی را در گوگل یا هر موتور جستجوی دیگری جستجو می کنند، می خواهند در کمترین زمان ممکن، مرتبط ترین محتوا را برای آن کلمه یا عبارت کلیدی ببینند و معنی و کاربرد کلمات کلیدی در این قسمت مشخص میشود.

پس نقش کلمات کلیدی برای دیده شدن وبسایت مورد نظر شما، بسیار حائز اهمیت است، اما باید به درستی از آن‌ها در محتوای خود استفاده نمود تا منجر به عدم رضایت کاربران نشود. همانطور که در مقدمه مقاله هم اشاره شد، کیورد استافینگ یکی از روش‌‌های سئوی کلاه سیاه محسوب می‌‌شود که شباهتی با استانداردهای سئو ندارد.

تاریخچه کیورد استافینگ

تاریخچه پیدایش کیورد استافینگ

همانطور که تا به حال متوجه شده اید در گذشته برای به دست آوردن نتایج بهتر در موتور جستجو افراد از تکنیک پر کردن کلمه کلیدی یا کیورد استافینگ استفاده میکردند اما به مرور زمان این تکنیک دیگر منسوخ شده و تاثیری در رنکینگ صفحه شما ندارد و عملا انجام این تکنیک بی تاثیر میباشد.

جالب اینجاست که در گذشته تعداد زیادی از کلیدواژه ها و عبارات های کلیدی با روش های فنی و برنامه نویسی به صورت نامرئی پشت صفحات وب سایت ها قرار می گرفت. به این ترتیب یک صفحه دارای کلمات کلیدی زیادی بود، اما بازدیدکنندگان آن صفحه نمی توانستند آنها را ببینند، اما موتورهای جستجو می توانستند آنها را شناسایی کرده و رتبه آن صفحات را بهبود بخشند.

پنهان کردن متن از بازدیدکننده به روشهای مختلف انجام می‌شود. مثلا متن رنگی برای ترکیب با پس زمینه، موقعیت CSS “Z” برای قرار دادن متن پشت یک تصویر و… همه از روش‌های معمول هستند تا مخاطب نتواند متن مورد نظر را ببیند. اما جالب است بدانید که از سال 2005 ، بسیاری از تکنیک‌های متن نامرئی به راحتی توسط موتورهای جستجوی اصلی شناسایی شد.

البته برخی معتقدند که کیورد استافینگ روش خوبی بود که حتی شاید میشد آن را جزو سئو کلاه سفید در نظر گرفت، اما رفته رفته به سمتی رفت که با کلمات نامرتبط، کاربران را به صفحات وبسایت می‌کشاندند. به این معنی که مخاطب کلمه ای را جستجو کرده بود، این کلمه در محتوای اصلی یک وبسایت وجود نداشت ولی بوسیله کیورد استافینگ در صفحه قرار گرفته بود و هنگامیکه مخاطب از طریق موتور جستجو به آن صفحه می‌آمد، متوجه می‌شد که کلمه مد نظر او اصلا در این صفحه وجود ندارد و محتوایی راجع به آن موجود نیست. در واقع می‌توانیم بگوییم کیورد استافینگ روشی بود که کم کم توسط افراد بخاطر استفاده‌ی نامناسب به سمت اشتباهی هدایت شد و موتورهای جستجو دیگر ارزشی برای آن قائل نیستند.

 

انواع کیورد استافینگ

انواع کیورد استافینگ

تا به این قسمت مقاله با مفهوم کیورد استافینگ آشنا شدیم و دانستیم که کیورد استافینگ چیست، حال به بررسی انواع مختلف کیورد استافینگ میپردازیم به طور کلی از جمله فاحش‌ترین نمونه‌های کیورد استافینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

به عنوان مثال پاراگرافی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد یک نوع از کیورد استافینگ میباشد که در خصوص طراحی سایت فروشگاهی میباشد.

اگر به دنبال طراحی سایت فروشگاهی میباشید دیگر نیازی به جستجو نمیباشد همیار سایت با بهترین قیمت و کیفیت پروژه طراحی سایت فروشگاهی شما را انجام خواهد داد. امکانات حرفه ای که در پروژه طراحی سایت فروشگاهی شما پیاده سازی میشود تمامی نیاز های شما را برطرف خواهد کرد.

همانطور که مشاهده کردید در پاراگراف بالا بسیار زیاد از کلمه کلیدی استفاده شده است و چگالی کلمه کلیدی زیاد میباشد حال منظور از چگالی کلمه کلیدی یا کیورد دنسیتی چیست؟

 Keyword Density یا «چگالی کلمه کلیدی» در سئو به معنی درصد تعداد دفعاتی است که یک کلمه کلیدی در متن به کار رفته است. این درصد از طریق فرمول زیر محاسبه می‌شود:

چگالی کلمه کلیدی = تعداد کلمات متن ÷ تعداد تکرار کلمه کلیدی در متن

در نظر داشته باشید که درصد دقیقی برای رهایی از کیورد استافینگ وجود ندارد اما طبق تجربه کیورد دنسیتی 2 درصد برای هر صفحه مناسب میباشد.

نوع دیگری از کیورد استافینگ وجود دارد که از دید کاربر پنهان است. به این ترتیب کلمات و عبارات هدف به گونه ای در صفحه قرار می گیرند که کاربر از وجود آنها بی خبر است. معمولاً این فرآیند به دو صورت انجام می شود:

• استفاده از متن همرنگ با پس‌زمینه برای پنهان کردن کلمه از دید خواننده و نمایش آن به ربات‌های موتورهای جستجو؛
• تکرار متن در کد صفحه، تگ‌های متا، متن‌های alt و تگ‌های کامنت.
با وجود اینکه برندهایی که از هر یک از انواع آشکار یا پنهان کیورد استافینگ استفاده می‌کنند بر این باورند که از طریق می‌توانند با فریب موتورهای جستجو رتبه‌های بهتری را در نتایج جستجو به دست بیاورند، اما در عمل هر دوی این روش‌ها به کاهش رتبه آن‌ها منجر خواهد شد.

چرا کیورد استافینگ برای وب سایت مضر است

چرا کیورد استافینگ برای وب سایت مضر است

همانطور که تا به حال متوجه شده اید کیورد استافینگ یک روش سئو کلاه سیاه میباشد که ربات ها و خزنده های گوگل از این روش مطلع هستند و در صورت استفاده از این روش با برخورد قاطع گوگل مواجه خواهید شد و گوگل وب سایت شما را جریمه خواهد کرد.

الگوریتمی که با کیورد استافینگ مبارزه میکند، الگوریتم پانادا میباشد که این الگوریتم در صورت مواجه شدن با این تکنیک وب سایت شما را جریمه خواهد کرد. البته باید اشاره داشته باشیم که جریمه الگوریتم‌های گوگل، متفاوت است. استفاده از کیورد استافینگ در محتوا، موجب نامفهوم شدن آن خواهد شد که برای هیچ کاربری، مورد پسند نیست.

زمانی که کاربر وارد سایت شما شود و محتوای شما را بخواند، به زودی از سایت شما خارج می شود و به مرور زمان سایت شما از نتایج گوگل حذف می شود. بنابراین از تکنیک های کلاه سیاه برای کسب رتبه خوب در نتایج گوگل استفاده نکنید، زیرا حتی اگر در کسب رتبه موفق باشید، پس از مدتی الگوریتم های گوگل شما را جریمه می کنند که موضوع خوبی برای هیچ مدیر وب سایتی نخواهد بود.

نکته دیگری که به غیر از الگوریتم های موتورهای جستجو باید در نظر گرفت این است که محتوای وب سایت شما باید آموزنده، ارزشمند و مفید باشد و مخاطب را تشویق به تعامل یا انجام یک اقدام خاص کند. اما وقتی محتوای مورد نظر را با کلمات کلیدی هدف پر کنید، دستیابی به چنین اهدافی غیرممکن می شود. در واقع با استفاده از این روش به جای نوشتن محتوای جذاب برای مخاطبان وب سایت خود، در حال تولید محتوا برای موتورهای جستجو هستید.

پس میتوان نتیجه گرفت، تجربه مناسبی را برای کاربران خود رقم نخواهید زد و باعث خواهید شد که مخاطب شما از مطالعه محتوای وبسایت شما منصرف شود؛ بنابراین بانس ریت یا نرخ پرش شما افزایش خواهد یافت و در نهایت، مخاطبان شما که میتوانند مشتریان بالقوه برای کسب و کار شما به شمار بیایند از کسب‌ و کارتان دور خواهند شد. در واقع، در حالی که به امید جذب مخاطبان بیشتر که بخشی از آنها به ممکن است به مشتریان شما تبدیل شوند، مطلبتان را از کلمه کلیدی هدف پر می‌‌کنید؛ اما عکس نتیجه مورد نظر را شاهد خواهید بود.

نحوه درست استفاده از کلمات کلیدی

اگر می خواهید برای کلمه کلیدی هدف خود رتبه بهتری کسب کنید، به جای پر کردن صفحه خود با آن کلمه کلیدی، روی بهینه سازی و استفاده مناسب تمرکز کنید. در این راستا باید به اندازه کافی از کلمه یا عبارت مورد نظر در جایی که منطقی به نظر می رسد و طبق دستورالعمل گوگل استفاده کنید. ظاهر می شوند.

 به منظور جلوگیری از کیورد استافینگ و ایجاد و حفظ چگالی استاندارد کلمات کلیدی، نکات زیر را مد نظر قرار بدهید:

انتخاب کلمه کلیدی اصلی برای هر صفحه

برای سئو هر صفحه ابتدا یک کلمه کلیدی یا یک عبارت کلیدی در نظر بگیرید این کلمه کلیدی باید به طور کلی با محتوای آن صفحه هم خوانی داشته باشد. در نظر داشته باشد که برای کسب رتبه بهتر باید به دنبال کلمه های کلیدی محبوب و با رقابت پایین تر بروید برای پیدا کردن کلمات کلیدی میتوانید از ابزار های کیورد ریسرچ استفاده کنید.

 پس از آنکه یک کلمه کلیدی هدف را برای یک صفحه به کار بردید، دیگر از آن به عنوان کلمه کلیدی اصلی سایر صفحات استفاده نکنید. هر صفحه‌ای که می‌خواهید در نتایج جستجو جایگاهی داشته باشد باید کلمه کلیدی هدف منحصر به فرد خودش را داشته باشد. به این وسیله از رقابت صفحات سایت با یکدیگر جلوگیری کرده و محتوا و نقطه ثقل هر صفحه را به وضوح برای موتورهای جستجو مشخص می‌کنید.

بیش از 1200 کلمه بنویسید

به منظور ترغیب بیشتر موتور های جستجو برای رنکینگ صفحات وب سایت شما لازم است که طول محتوای صفحه شما حداقل بیشتر از 1200 کلمه باشد. در نظر داشته باشید که موتور های جستجو همیشه به دنبال محتوای کامل تر هستند و با افزایش تعداد کلمات صفحه شما شانس بیشتری برای به دست آوردن نتایج برتر را دارید.

چگالی کلمه کلیدی را حفظ کنید

برای رتبه بندی بهتر، باید از کلمات کلیدی هدف خود به طور طبیعی و در فواصل زمانی معقول در طول مقاله استفاده کنید. از استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی خودداری کنید و فقط زمانی از آنها استفاده کنید که طبیعی و مناسب باشند. همانطور که قبلا ذکر شد، برای رعایت استانداردهای سئو و جلوگیری از کیورد استافینگ، تراکم کلمات کلیدی خود را زیر 2٪ محدود کنید.

از کلمات کلیدی ثانویه و لانگ تیل استفاده کنید

یک روش کاربردی برای جلوگیری از نیاز به تکرار کلمات کلیدی یکسان و ایجاد حالت کیورد استافینگ و در عین حال، نشان دادن اهمیت کلمه کلیدی اصلی به موتورهای جستجو، استفاده از کلمات کلیدی ثانویه است. موتورهای جستجو به منظور کمک به رتبه بندی هر صفحه به سایر عبارات و جملات آن صفحه نیز توجه می‌کنند؛ بنابراین در متن خود از کلمات کلیدی ثانویه، یعنی کلمات کلیدی مترادف و انواع طولانی (Long-tail) کلمه کلیدی هدف استفاده کنید تا نقطه ثقل صفحه تقویت و آشکارتر شده و باعث تسهیل رتبه بندی صفحه و کسب رتبه‌های بهتر شود. علاوه بر این، استفاده از کلمه‌های کلیدی طولانی به شناسایی بخش‌هایی از متن که می‌تواند در پاسخ به سؤالات کاربران سودمند باشد نیز کمک می‌کند و فرصتی را برای قرار گرفتن محتوای صفحه در قسمت People also ask فراهم می‌نماید.

بررسی سئو داخلی

حتی با در نظر گرفتن نکات فوق، نمی توانید از فرصت های معقول برای جلب توجه موتورهای جستجو استفاده کنید. بنابراین، پس از انتشار صفحات و پست های جدید، فکر نکنید که بهینه سازی مرتبط با سئو به پایان رسیده است و برای تجزیه و تحلیل وضعیت سئو در داخل سایت (سئو داخلی) زمانی برنامه ریزی کنید. همچنین می توانید از ابزارهایی مانند SEMRUSH و SiteChecker برای نظارت بر وضعیت سئوی وب سایت خود در زمان واقعی استفاده کنید.

جمع بندی

با تقویت استراتژی کلمات کلیدی خود به جای استفاده از کیورد استافینگ، رتبه بهتری را برای صفحات خود کسب کنید.
همانطور که می بینید، انتخاب یک کلمه کلیدی و تکرار آن به امید کسب رتبه بهتر در نتایج جستجو، نه تنها فایده ای ندارد، بلکه نمونه ای کیورد استافینگ است و پیامدهای منفی برای سئو و رتبه صفحه دارد.

بنابراین لازم است برای بهینه سازی مطالب و ارائه پیش زمینه های کسب رتبه های بهتر نسبت به رقبا، تحقیق کنید و از استراتژی های درست و استاندارد استفاده کنید.

امتیاز شما :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *