چگالی کلمات کلیدی یا keyword density چیست

چگالی کلمات کلیدی یا keyword density چیست

hosein yarahmadi

لیست محتوای این مطلب

چگالی کلمات کلیدی زمانی اهمیت پیدا می کند که ما قصد داشته باشیم وب سایت خود را در معرض دید کاربران هدف خود قرار دهیم. حال این عمل زمانی صورت می گیرد که کلمه یا عبارتی را در صفحه جستجوی گوگل سرچ می کنید. در صفحه اول نتایج گوگل سایت هایی را مشاهده می کنید که رتبه های برتر گوگل را دارند و قطعا شما به هزاران وب سایت دیگر که در صفحات بعدی قرار دارند نگاه نمی کنید. اما اگر بخواهیم برای دیده شدن در صفحه اول گوگل باشیم باید به چه نکاتی دقت کنیم؟ یکی از فاکتور های ربته بندی گوگل چگالی کلمه کلیدی یا keyword density است. ما باید حواسمان به چگالی کلمات کلیدی محتوای خود باشیم؛ زیرا تاثیر مستقیم بر روی رتبه بندی سایت ما در صفحه اول نتایج گوگل دارد. چنانچه شما keyword density محتوای خود را رعایت نکنید و آن را جدی نگیرید قطعا رتبه ای در گوگل دریافت نخواهید کرد. اما اگر برای چگالی کلمه کلیدی صفحه مورد نظر خود ارزش قائل شویم با رتبه گرفتن از ربات های گوگل می توانیم در صفحه اول گوگل ظاهر شویم. اما سوال اصلی اینجا مطرح می شود که چگونه می توانیم keyword density  محتوای خود را کنترل کنیم و اصلا چگالی کلمات کلیدی چیست؟ امروز در این مقاله قصد داریم درباره بررسی چگالی کلمات کلیدی یا keyword density  با شما صحبت کنیم. پس خواهشمندیم تا اتنهای مقاله همیار سایت را همراهی کنید.

چگالی کلمات کلیدی یا keyword density چیست

چگالی کلمات کلیدی یا keyword density چیست؟

چگالی کلمات کلیدی یا  keyword density یکی از عنصرهای بهینه سازی محتوا است که در واقع به تعداد دفعات تکرار کلمات کلیدی در محتوای صفحه وبسایت اشاره دارد. چگالی کلمه کلیدی به شما می رساند که کلمه کلیدی هدف یا target keyword شما چند درصد از محتوا را به خود اختصاص داده است. Keyword density یک علامت محسوب می شود که موتور های جستجو گوگل درک کنند که آیا محتوای بارگذاری شده مرتبط با کلمه کلیدی بکار رفته است یا خیر.

فرمول محاسبه چگالی کلمات کلیدی یا keyword density

حساب کردن چگالی کلمات کلیدی یا keyword density راحت است و با استفاده از یک فرمول ساده می توان آن را محاسبه کرد. برای محاسبه keyword density برای هر صفحه مجزا، باید تعداد دفعات تکرار کلمه کلیدی را تقسیم بر تعداد واژه های محتوا کنید تا چگالی کلمه کلیدی خود را به دست بیاید. برای مثال اگر محتوای شما دارای 100 کلمه است و شما در این محتوا 5 کلمه کلیدی بکار برده اید. Keyword density محتوای شما 5% می باشد. اما باید در نظر داشته باشید برای اینکه بتوانید چگالی کلمات کلیدی خود را متناسب نگه دارید باید از هر 100 کلمه 2 الی 3 تا کلمه کلیدی در آن به کار رفته باشد. یعنی باید چگالی کلمات کلیدی صفحه شما بین 2 تا 3 درصد باشد.

اهمیت چگالی کلمات کلیدی یا keyword density

اهمیت چگالی کلمات کلیدی یا keyword density در سئو

چگالی کلمات کلیدی به دلیل اینکه گوگل در نظر دارد بهترین نتایج و مرتبط ترین ها را به کاربران خود نمایش دهد اهمیت بسیار زیادی دارد. برای اینکه گوگل بتواند بهترین و کاربردی ترین نتایج را به کاربران خود نمایش دهد نیاز دارد که بداند موضوع محتوای شما درباره چیست؟ اهمیت کلمات کلیدی نیز در همین موضوع است. یعنی کلمات کلیدی به ربات های گوگل می فهماند که محتوای صفحه ما درباره چه موضوعی است. بنابراین اگر در نظر دارید گوگل محتوای شما را به کاربران نمایش دهد لازم است به سراغ کلمات کلیدی بروید و از آنها به طور استاندارد استفاده کنید.

حال اینجاست که چگالی کلمات کلیدی اهمیت زیادی پیدا می کند. شما باید در نظر داشته باشید که از این کلمات درست و به اندازه استفاده کنید؛ چراکه اگر کلمات کلیدی شما بیش از حد باشد ممکن است خواننده مقاله را آزار دهد. همان طور که در بخش های قبل گفتیم گوگل می خواهد بهترین محتوا و نتایج را به کاربران خود نمایش دهد و از نظر گوگل محتوا خود محتوایی است که خوانا و روان باشد و اگر شما از کلمات کلیدی بیش از اندازه استفاده کنید محتوا شما روان نخواهد بود و بر روی ررتبه بندی سایت تاثیر منفی خواهد گذاشت.

تکرار کلمات کلیدی یا keyword Stuffing چیست؟

گوگل به دلیل اینکه بتواند بهترین نتایج و مرتبط ترین ها را به کاربران خود نشان دهد چگالی کلمات کلیدی برایش بسیار مهم و حائز اهمیت است. برای اینکه گوگل بتواند بهترین و کاربردی ترین نتایج را به کاربران خود نمایش دهد نیاز دارد که بداند موضوع محتوای شما درباره چیست؟ اهمیت کلمات کلیدی نیز در همین موضوع است. یعنی کلمات کلیدی به ربات های گوگل می فهماند که محتوای صفحه ما درباره چه موضوعی است. بنابراین اگر در نظر دارید گوگل محتوای شما را به کاربران نمایش دهد لازم است به سراغ کلمات کلیدی بروید و از آنها به طور استاندارد استفاده کنید.

شما می توانید برای درک بهتر keyword stuffing مقاله کیورد استافینگ را مطالعه فرمائید.

اینجاست که keyword density اهمیت زیادی پیدا می کند. شما باید در نظر داشته باشید که از این کلمات درست و به اندازه استفاده کنید؛ چراکه اگر کلمات کلیدی شما بیش از حد باشد ممکن است خواننده مقاله را آزار بدهد. همان طور که در بخش های قبل گفتیم گوگل می خواهد بهتریسن محتوا و نتایج را به کاربران خود نمایش دهد و از نظر گوگل محتوا خود محتوایی است که خوانا و روان باشد و اگر شما از کلمات کیلیدی بیش از اندازه استف اده کنید محتوا شما روان نخواهد بود و بر روی ررتبه بندی سایت تاثیر منفی خواهد گذاشت.

تکرار کلمات کلیدی یا keyword stuffing چیست

مشتقات کلمات کلیدی یا keyword variants چیست؟

Keyword variants یا همان مشتقات کلمات کلیدی در سئو یا بهینه سازی موتور های جستجو اهمیت بسیار زیادی دارد و نمی توان آن ها را نادیده گرفت. اما شاید برای شما سوال پیش بیاید که چگونه می توان مشتقات  کلمات کلیدی یا keyword variants  را پیدا کنیم.

Keyword variants در واقع همان متغیر ها و یا مترادف های کلمه کلیدی شما هستند. اما دقیقا این کلمات چه کاربردی دارد؟ برای مثال فرض کنید شخصی قصد دارد برای برند خود طراحی سایت شرکتی انجام دهد. برای اینکه بتواند با توجه به کلمات کلیدی مد نظر خود، وب سایت شرکتی خود را در صفحه اول نتایج گوگل قرار دهد، نیاز دارد از همه کلمات مرتبط با کلمه کلیدی مورد نظر خود را در محتوای صفحه بکار ببرد. با استفاده از مشتقات کلمات کلیدی مدیریت سایت یا نویسنده می تواند چگالی کلمات کلیدی خود را حفظ کند.

 

خوشه بندی یا keyword clustering چیست

خوشه بندی یا keyword clustering چیست؟

زمانی که صحبت از الگوریتم های گوگل می شود، مرتبط بودن کلمات اهمیت بسیاری پیدا خواهد کرد. الگوریتم های گوگل برای درک بهتر محتوای هر صفحه سایت شما، به دنبال کلماتی می گردد که باهم هم معنی باشند و با باهم ارتباط نزدیک داشته باشند.

در واقع گوگل انتظار دارد که keyword clustering یا همان خوشه بندی کلمات کلیدی در محتوای صفحه سایت ما وجود داشته باشد. حالا اجازه دهید منظور خود را با یک مثال بهتر برسانم.

فرض کنید قصد دارید مقاله ای درباره طراحی سایت فروشگاهی بنویسید. گوگل متوجه می شود که مترادف یا هم خانواده عبارت کلیدی ما کلمه فروشگاه اینترنتی است و برای اینکه بتوانیم خوشه بندی محتوا خود را رعایت کنیم نیاز است در مقالات مورد نظر از هم خانواده و هم معنی های کلمات کلیدی خود استفاده کنیم. شما با استفاده از این روش می توانید بررسی چگالی کلمات کلیدی خود را انجام دهید.

بنابراین هنگام نوشتن محتوا یا متن باید به کلمه کلیدی های مرتبط با آن موضوع را پیدا کرده و از آن ها در محتوای خود استفاده کنید. گوگل با جستجو این کلمات کلیدی بررسی چگالی کلمات کلیدی سایت شما را انجام می دهد و اگر بدرستی از این کلمات استفاده کنید می تواند تاثیر بسزائی بر روی رتبه بندی سایت شما داشته باشد.

کیفیت محتوا

مقالات خود را سعی کنید در حد امکان طبیعی بنویسید و سعی نکنید محتوا را بر پایه کلمه کلیدی بنویسید، برای انجام این کار می توانید در ابتدا مقاله خود را بنویسید و بعد کلمات کلیدی مورد نظر خود را در محتوا جایگذاری کنید و سپس تلاش کنید که مقاله را چند بار بخوانید تا مشکل مفهومی نداشته باشد. برای افزایش کیفیت محتوا جدا از اینکه باید از کلمات کلیدی درست استفاده کنیم، باید به چند نکته زیر دقت کنیم: 

جمع بندی

در این مطلب همیار سایت تلاش کرد تا شما از اهمیت استفاده از چگالی کلمات کلیدی یا keyword dentisy  را درک کنید و بتوانید از این موضوع برای رتبه های برتر گوگل استفاده کنید. همیار سایت امیدوار است شما از خواندن این مقاله لذت کافی را برده باشید.

امتیاز شما :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *