زامبی پیج چیست

زامبی پیج چیست ؟

hossein

لیست محتوای این مطلب

زامبی پیج به صفحاتی میگویند که ممکن است مدت زیادی روی آن ها کار نشده باشد و کاربری از آن ها دیدن نکرده اند به عبارت دیگر زامبی پیج ها صفحاتی هستند که مدتی است که تقریبا هیچ ترافیکی از گوگل استفاده دریافت نکرده اند، در این مقاله یاد میگیرم چگونه با پیدا کردن این صفحات امتیاز سئو سایت خود را افزایش دهید.

قبل از شروع این بحث باید بدانید که زامبی پیج ها به چند بخش تقسیم خواهند شد، در ادامه با همیار سایت همراه باشید تا راه کار های جلوگیری از به وجود آمدن زامبی پیج را بررسی کنیم.

زامبی پیچ چیست

انواع صفحات زامبی پیج

زامبی پیچ ها انواع مختلفی دارند که در هر وب سایت ممکن است بعد از مدتها که شما اداره یک سایت رو برعهده دارید خیلی از صفحات  به صفحات زامبی تبدیل شوند. در ادامه به انواع صفحات زامبی پیچ اشاره خواهیم کرد

صفحات قدیمی و آرشیو سایت

صفحاتی که در روز های اول به سئو سایت شما کمک می کند ممکن است بعد از مدت ها که در سایت شما بدون آبدیت محتوا دست نخورده باقی بمانند باعث تخریب وکاهش امتیاز کلی سئو سایت شما میشوند.

حال با در نظر گرفتن این موضوع که شما این صفحات را رها کرده اید یا به صورت نو ایندکس گذاشته اید این صفحات به صفحات زامبی پیچ تبدیل میشوند. ولی شما می توانید با دوباره به کار گیری این صفحات و آبدیت مقاله  قوی تر از قبل از این صفحات امتیاز سئو کسب کنید و درآمد ماهیانه فروشگاه اینترنتی خود را افزایش دهید.

صفحات نو ایندکس

صفحات نو ایندکس صفحاتی هستند که نمی خواهیم محتوای آنها را به خزندگان گوگل نشان دهیم، بعضی مواقع تعداد این صفحات زیاد می شوند این موضوع تقریبا 80% در بین وبمستران و سئو کاران تازه‌کار دیده شده است ، برخی از مهم ترین صفحات نو ایندکس که تقریبا در همه وب سایت ها وجود دارد مثل : صفحات آرشیو و صفحات پرداخت، به طور کلی هر صفحه ای از وب سایت که تگ نو ایندکس را در آن قراار داده ایم.

Zombie pages 1024x576 1 زامبی پیج چیست ؟

صفحات با محتوای تکراری

منظور از صفحات با محتوای تکراری این است که بیشتر مطالب یک صفحه از وب سایت شما شبیه به صفحات دیگری از وب سایتتان باشد در این صورت کاربران نمی توانند فرق چندانی بین محتوای صفحات شما پیدا کنند. در نظر داشته باشید که محتوای تکراری با محتوای کپی فرق دارد و در کل گوگل نمی خواهد محتوای تکراری در جستجوی خود قرار دهد ولی شما می توانید با بروز رسانی این صفحات و لینک سازی بین آنها، ازآنها استفاده مفید کنید از حالت زامبی پیج صفحات وب سایتتان را خارج کنید.

تگ و برچسب های اضافی

تگ و برچست ها برای اینکه بتوانیم کاربران را برای رسیدن به محتواهای مشابه و مقالات مرتبط راهنمایی کنیم استفاده میشوند که برای بهبود سئوی سایت مفید است ولی بعصی مواقع این برچسب گذاری های اشتباه تبدیل به آفت سایت می شوند و ربات ها و خزنده های گوگل زمانی را که قرار است صرف محتوای اصلی سایت بگذارند را برای این برچسب های زیاد و نامنظم می گذارند با این اتفاق بودجه خزش وب سایتتان کاملا هدر میرود. 

مطالب قدیمی و بدون بازدید

خیلی از نویسندگان که مقالات و محتواهای خوبی تولید میکنند ، تایم زیادی را برای تولید محتوا صرف میکنند و ممکن است بعد از نوشتن مقالات دیگر هیچ وقت سراغ آن محتوا را نگیرند و بعد از مدت ها باعث افت سئو سایت شود ولی نمی دانند که از این مقالات قدیمی می توانند در راستای افزایش امتیاز سئو وب سایت خود استفاده کنند با لینک سازی داخلی مرتبط بین صفحات خود میتوانید زامبی پیج های سایت خود را دوباره زنده کنید.

لینک های شکسته و زامبی پیج

لینک های شکسته

لینک های شکسته یکی دیگر از انواع زامبی پیج ها هستند که به دو دسته تقسیم خواهند شد که در ادامه هرکدام را توضیح خواهیم داد.

لینک های شکسته داخلی

به طور کلی زمانی که لینک سازی داخلی وب سایتتان با مشکل (از قبیل تغییر آدرس مقصد، حذف صفحات و …) رو به رو میشود لینک های شکسته داخلی به وجو خواهد آمد.

لینک های شکسته داخلی باعث بروز مشکلاتی از قبیل به وجود آمدن زامبی پیج ها و افت سئو سایت میشوند، اگر سلامت وب سایت برای شما مهم است لازم است که هر از چندگاهی وب سایتتان را به صورت کلی آنالیز کنید و مشکلات لینک های شکسته و ارور های 404 را برطرف کنید.

لینک های شکسته خارجی

فرض کنید یک رپورتاژ نوشته اید و می خواهید منبع آن را ذکر کنید لینک منابعی که از آن استفاده کرده اید را می گذارید و بعد از مدتی آن منبع از صفحه حذف میشود یا اصلا شما از همون اول لینک صفحه را اشتباه گذاشته وارد کرده اید و اینجاست که لینک شکسته خارجی درست می شود و کاربر به صفحه 404منتقل خواهد شد.

صفحات بدونه محتوا

صفحات بدون محتوا را میتوان به دو دسته تقسیم کرد صفحاتی که بار عملی ندارند و از لحاظ سئو، سئو فرندلی نیستند این صفحات علاوه بر این که به سئو سایت ضربه میزنند باعث به وجود آمدن زامبی پیج در وب سایتتان میشود.

تعریف دیگری از صفحات بدون محتوا میتواند صفحات 404 و لینک های شکسته وب سایتتان باشد که در بالا به آن اشاره کردیم.

دسته بندی های بی مصرف

زامبی پیج ها را میتوانند دسته بندی های بی مصرف و زیاد ایجاد کنند به طوری که در این شرایط کاربران کاملا گیج میشوند و به خوبی نمیتوانند از وب سایت شما استفاده کنند این مورد نیز میتواند به سئو سایت ضرر برساند.

zombie SEO زامبی پیج چیست ؟

نحوه شناسایی زامبی پیج ها

نحوه شناسایی زامبی پیچ ها به این صورت است که اگر شما وب سایت قدیمی دارید میتوانید با استفاده از ابزار سرچ کنسول که توسط خوده گوگل معرفی شده است، آمار بازدید سایت خودتان را بررسی کنید که هر صفحه چه تعداد بازدید داشته است بعد از آن با توجه به استراتژی کاریتان صفحات زامبی سایت خود را بهبود ببخشید.

ولی ممکن است این روش همیشه جواب ندهد شاید سایت شما نوپا باشد و این روش اصلا راه خوبی برای شناسایی زامبی پیچ ها در وب سایت های تازه تاسیس نمیباشد. در ادامه به شما راه های جلوگیری از به وجود آمدن زامبی پیج ها را بیان خواهیم کرد.

چگونه از به وجود آمدن زامبی پیج ها جلوگیری کنیم

امتیاز شما :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *