افزونه راکت (wp rocket)

افزونه راکت (wp rocket) چیست و کاربرد آن در سرعت سایت

hossein

لیست محتوای این مطلب

وقتی صحبت از افزونه های کاربردی و پرطرفدار افزایش سرعت لود سایت می شود، افزونه راکت (wp rocket) یکی از بهترین گزینه ها است. دلایل بسیار زیادی برای استفاده از افزونه راکت وجود دارد که همیار سایت در این مقاله آنها را بررسی خواهد کرد.

تیم همیار سایت آزمایش‌هایی را برای بررسی عملکرد افزونه راکت انجام داده است و متوجه شده ایم که زمان بارگذاری کامل وب سایت ها را 44 تا 61 درصد کاهش می‌دهد.

زمانی که متوجه اهمیت سرعت لود سایت بر افزایش سئو سایت و کاهش بانس ریت یا نرخ پرش شده باشید، افزونه راکت برای شما بسیار قابل توجه و مهم خواهد بود.

اما آیا افزونه Wp rocket برای سایت شما و موقعیت منحصر به فرد شما مناسب است؟ خوب، این یکی از سوالاتی است که در بررسی افزونه WP Rocket به آن پاسخ خواهیم داد.

افزونه WP ROCKET چه کاری انجام میدهد

ما نمیخواهیم زمان زیادی را در این مقاله از شما بگیریم زیرا می توانید همه قابلیت های افزونه راکت را در وب سایت WP Rocket ببینید، اما به طور خلاصه میتوان گفت که WP Rocket یک افزونه رندر وردپرس میباشد، که هدف اصلی آن ارائه تمامی قابلیت هایی است که برای طراحی سایت وردپرسی با سرعت لود بالا میباشد.

از جمله قابلیت هایی که افزونه راکت دارد به شرح زیر میباشد:

افزونه راکت قابلیت ها و گزینه های پیشرفته بسیاری برای تنظیم دقیق عملکرد کش مرورگر دارد، از جمله گزینه های از پیش تعیین شده کش و موارد دیگر که در ادامه به آن ها میپردازیم.

WP Rocket همچنین دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی است که در دیگر افزونه‌های افزایش سرعت سایت های وردپرسی وجود ندارد، که به نظر من همین امر وجه تمایز افزونه راکت با سایر افزونه ها میباشد.

یکی از جالب ترین ویژگی های افزونه راکت، گزینه Remove Unused CSS است که به شما این امکان را می دهد که CSS غیر ضروری سایت خود را صفحه به صفحه حذف کنید. در آزمایشات تیم همیار سایت، متوجه کاهش منظم اندازه صفحه
80-255 KB (بسته به موضوع / افزونه ها) شدیم.

همچنین افزونه wp rocket شامل ویژگی های اضافی برای اضافه کردن خودکار تاخیرهای قابل توجه در بارگیری CSS و جاوا اسکریپت است.

بررسی تست عملکردی افزونه WP ROCKET

حالا بیایید چند تست عملی اجرا کنیم تا ببینیم WP Rocket چقدر می تواند سرعت سایت های وردپرسی را افزایش دهد، برای انجام این کار تیم تحقیق و توسعه همیار سایت یک وب سایت وردپرسی را نصب و راه‌اندازی کرده است تا نتایج را به صورت عملی به شما مخاطبان نمایش دهد.

این وب سایت در هاستینگ مجموعه همیار سایت میزبانی میشود که سرعت نسبتا خوبی نسبت به هاست های اشتراکی شرکت های هاستینگ دارد و از صفحه ساز المنتور در طراحی این وب سایت استفاده شده.

ما WebPageTest را طوری پیکربندی کرده ایم که تست های جداگانه را اجرا کند و مقدار میانگین را در نظر بگیرد. سپس، با استفاده از تنظیمات پیشنهاد شده که در آموزش زیر وجود دارد، افزونه راکت را نصب و پیکربندی میکنیم. و نتیجه به این شکل رقم خورد به جدول پایین توجه کنید.

تست دکستاپ

تست موبایل

نتیجه گیری تست عملکردی افزونه WP ROCKET

علاوه بر بهبود چشمگیر در زمان بارگذاری صفحه، به دلیل حذف CSS  های غیر ضروری و جاوا اسکریپت ها که بسیار مورد استفاده قرار می گیرند، می توانید شاهد چشم گیر حجم صفحه نیز باشید اکثر افزونه های دیگر افزایش سرعت لود سایت های وردپرسی نمی توانند به این کاهش بزرگ در اندازه صفحه دست یابند.

حال که متوجه شدیم افزونه راکت چه تاثیر مثبتی بر روی سرعت لود سایت شما میگذارد. اکنون در مورد نحوه پیکربندی WP Rocket برای دست یابی به نتایج بهینه صحبت خواهیم کرد.

بهترین تنظیمات افزونه راکت، نحوه پیکربندی افزونه راکت

اکنون که تست و بررسی کارایی افزونه راکت را با هم  مشاهده کردیم نوبت آن فرا رسیده است که در مورد بهترین تنظیمات افزونه راکت صحبت کنیم و آن را دقیق بررسی کنیم.

در این قسمت دو مورد را بررسی خواهیم کرد.

  1. نحوه عملکرد افزونه راکت
  2. بهترین تنظیمات افزونه WP ROCKET
افزونه WP ROCKET به طور خودکار یک سری ویژگی ها را فعال میکند

در مرحله اول، هنگامی که WP Rocket را نصب و فعال می میکنید، به طور خودکار برخی از قابلیت های اساسی این افزونه نیز فعال خواهد شد. که آن ها شامل موارد زیر هستند:

تنظیمات افزونه راکت

برای استفاده بیشتر از WP Rocket، باید تنظیمات آن را بیشتر پیکربندی کنید، که می توانید با رفتن به تنظیمات → WP Rocket به آن دسترسی داشته باشید.

زمانی که وارد تنظیمات افزونه راکت میشوید سربرگ هایی را مشاهده میکنید که در ادامه یک به یک آن ها را برای شما بررسی خواهیم کرد.

حافظه پنهان

تب Cache به شما کنترل بیشتری بر نحوه استفاده از صفحه می دهد. در اکثر سایت ها می توانید این مورد را فعال کنید.
اگر سایت شما قابلیت های ویژه‌ای را برای کاربران موبایل ارائه می‌دهد (به عنوان مثال، یک نوار ابزار ویژه که با استفاده از جاوا اسکریپت لود می‌شود)،میتوانید کش جداگانه ای را برای دستگاه های تلفن همراه در نظر بگیرید.

حافظه پنهان برای کاربر در صورتی مفید است که محتوای صفحه مد نظر، محتوایی خاص و بدون تغییر باشد، مانند سایت های عضویت یا دوره های آنلاین. WP Rocket با این قابلیت برای هر کاربر یک کش جداگانه ایجاد می کند.

 

تب کش افزونه راکت

بهینه سازی فایل

تب File Optimization شامل چندین ویژگی برای بهینه سازی کدهای CSS و جاوا اسکریپت سایت شما می باشد.

wp rocket tutorial 5 افزونه راکت (wp rocket) چیست و کاربرد آن در سرعت سایت

در این تب شما با دو گزینه اصلی رو به رو میشوید.

بعد از این دو قسمت شما با قابلیت و ویژگی های متفاوتی رو به رو میشوید که افزونه های دیگر افزایش سرعت لود سایت فاقد این قابلیت ها میباشند از جمله

در این قسمت نحوه تنظیمات این تب را بررسی خواهیم کرد، در این قسمت تمام تنظیمات CSS را فعال کنید.

و تنظیمات جاوا اسکریپت هم به شرح زیر فعال کنید

با توجه به تنظیمات بالا ممکن است بهم ریختگی هایی در وب سایت شما به وجود بیاید که افزونه راکت این هشدار را به شما خواهد داد، در صورتی که وب سایت شما با همچین مشکلاتی رو به رو شد برای بهبود این مشکل لازم است که تنظیمات افزونه راکت را یک به یک غیر فعال کنید و سپس سایت را بررسی کنید تا متوجه مشکل شوید.

به صورت کلی این مشکلات میتواند از بهینه سازی کد های CSS و این لاین سی اس اس ها به وجود بیاید که پیشنهاد میکنیم ابتدا آن ها را بررسی کنید.

مدیا

تب Media به شما کمک می کند تا تصاویر و ویدیوهای سایت خود را بهینه کنید. می توانید با لیزی لودینگ تصاویر و ویدیوها را لود کنید.

ما پیشنهاد میکنیم همه گزینه ها را فعال کنید به جز سازگاری با WebP، که اکثر سایت ها به این ویژگی نیازی ندارند:
تب مدیا در افزونه راکت

تب Preload

با پیش بارگذاری، WP Rocket به شما این امکان را می دهد که صفحات را بدون انتظار برای بازدید کاربر در حافظه پنهان «پیش بارگذاری» کنید، با این حال، برای اکثر وب‌سایت‌ها، می‌توانید تمام این تنظیمات را در حالت پیش‌فرض خود بگذارید.

تب پریلود

قوانین پیشرفته

تب Advanced Rules به شما کنترل پیشرفته ای بر رفتار ذخیره سازی در حافظه پنهان می دهد. می توانید URL ها، کوکی ها و عوامل کاربری خاصی را از هاست خود حذف کنید. همچنین می‌توانید تعیین کنید که URLها هنگام بازخوانی یک پست/صفحه و رشته‌های جستجوی حافظه پنهان همیشه واضح باشند.
 
یکی از کارهایی که می توانید در بخش انجام دهید این است که صفحه حاوی فرم تماس را از فضای ذخیره سازی حذف کنید. گاهی اوقات ذخیره کردن می‌تواند باعث ایجاد مشکل در فرم‌ها شود.
wp rocket tutorial 8 افزونه راکت (wp rocket) چیست و کاربرد آن در سرعت سایت

دیتا بیس

تب “پایگاه داده” به شما امکان می دهد پایگاه داده خود را برای حذف هرزنامه های غیر ضروری مانند تغییرات پست، نظرات هرزنامه، موقت و غیره را پاک کنید.

پیشنهاد میشود قبل از تمیز کردن پایگاه داده از وب سایت یک بک آپ تهیه کنید که نکات امینی را رعایت کرده باشید و اتفاق خاصی برای وب سایتتان به وجود نیاید.

وقتی دیتا بیس را تمیز میکنید، توصیه میکنیم که همه موارد را به‌ جز بازبینی‌ها و پیش‌نویس‌ های خودکار علامت بزنید، مگر اینکه کاملاً مطمئن باشید که حذف همه ویرایش‌ های پست‌تان برای شما مشکلی به وجود نمی آورد.

تب دیتابیس افزونه راکت

تب CDN

تب CDN به شما کمک می کند یک شبکه تحویل محتوا راه‌اندازی کنید تا زمان بارگذاری جهانی لود سایت را بهبود بخشد. این کار کاملا اختیاری میباشد. WP Rocket فقط به شما کمک می کند تا سایت خود را برای استفاده از CDN پیکربندی کنید – این افزونه شامل خود افزونه CDN نیست.

پیشنهاد میشود مقاله CDN چیست را مطالعه کنید.

شما در تب سی دی ان دو گزینه دارید.

1. می توانید از سرویس CDN WP Rocket به نام RocketCDN استفاده کنید. هزینه آن 7.99 دلار در ماه برای پهنای باند نامحدود است.

 

2. می‌توانید از یک سرویس CDN دیگر مانند KeyCDN، Bunny CDN، StackPath و غیره استفاده کنید. اگر از یکی از این سرویس‌ها استفاده می‌کنید، می‌توانید URL CDN خود را در کادر CDN CNAMES جای‌گذاری کنید.

 

تب CDN در افزونه راکت

تب Heartbeat

تب Heartbeat به شما این امکان را می دهد که API قلب وردپرس را غیرفعال کنید، که این کار می تواند منابع سرور را حفظ کند.
توصیه می‌کنم این تنظیمات را به‌عنوان پیش‌فرض بگذارید، همچنین در صورت تمایل می‌توانید Heartbeat API را در مناطق خاصی غیرفعال کنید:

 

wp rocket tutorial 11 افزونه راکت (wp rocket) چیست و کاربرد آن در سرعت سایت

تب Add-Ons

تب Add-Ons به شما امکان می دهد به ادغام های داخلی WP Rocket با برخی از سرویس های دیگر دسترسی داشته باشید. در حال حاضر، WP Rocket سه افزونه ارائه می دهد:

Varnish – اگر میزبان/سرور وب شما از کش کردن Varnish استفاده می کند، این به شما امکان می دهد تا کش Varnish را زمانی که WP Rocket کش آن را پاک می کند، پاک کنید.
 
Cloudflare – این به شما کمک می کند تا سایت خود را با Cloudflare یکپارچه کنید و کش Cloudflare را پاک کنید.
 

 

 

wp rocket tutorial 12 افزونه راکت (wp rocket) چیست و کاربرد آن در سرعت سایت

بهینه سازی تصویر

WP Rocket شامل بهینه‌سازی تصویر داخلی نمی‌شود – این تب فقط یک تبلیغ برای افزونه Imagify است. می توانید از آن برای بهینه سازی تا 20 مگابایت تصاویر در ماه به صورت رایگان استفاده کنید. پس از آن، شما باید پرداخت کنید.
امتیاز شما :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *