ROI یا نرخ بازگشت سرمایه چیست

ROI یا نرخ بازگشت سئو چیست ؟

hossein

لیست محتوای این مطلب

SEO ROI (بازگشت سرمایه) یک مفهوم اقتصادی است که در بازاریابی هر نوع کسب و کاری از جمله تجارت دیجیتال استفاده می شود. ROI مخفف Return on Investment به معنای نرخ بازگشت سرمایه است که در آن صاحبان کسب و کار ارزیابی می کنند که مسیری که برای توسعه و گسترش کسب و کار خود انتخاب کرده اند چقدر موفق بوده و چقدر سود به دست آورده اند. نحوه محاسبه ROI یا سود حاصل از فروش برای هر شرکت متفاوت است و نتایج با استفاده از فرمول های مختلف به دست می آید.

سرمایه گذاری در توسعه کسب و کار شما کار ساده ای نیست. در دنیایی که صاحبان کسب و کار باید بین استخدام کارکنان فروش و سرمایه گذاری در انواع مختلف شبکه های بازاریابی دیجیتال و آفلاین تصمیم بگیرند، گزینه ها می توانند بسیار زیاد به نظر برسند. در اینجا به این می پردازیم که چرا سئو سایت بهترین سرمایه گذاری است که می توانید برای کسب و کار خود انجام دهید و در مورد بازگشت سرمایه یا roi در سئو صحبت می کنیم.

SEO ROI (بازده سرمایه گذاری) ارزش تجاری تمام فعالیت های سئو را در برابر هزینه آنها تخمین می زند. این یکی از رایج ترین مسائلی است که هر مشاور یا مدیر سئو باید در مورد تخصیص بودجه و منابع بازاریابی به آن توجه کند.

اساساً محاسبه ROI نرخ  یا بازگشت سئو بسیار ساده و آسان است. اما در سئو، مشکلات بسیار زیادی وجود دارد که باید از آنها آگاه بود. این موضوع در نهایت باعث می شود که اندازه گیری و تفسیر بازگشت سرمایه به یکی از پیچیده‌ترین و چالش برانگیزترین مسائلی که می توانید در سئو با آن مواجه شوید، تبدیل کند. همیار سایت در این مقاله به بررسی ROI یا نرخ بازگشت سئو میپردازد تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

نرخ بازگشت سئو یا roi چیست ؟

نرخ بازگشت سرمایه یا ROI را می توان مهمترین شاخص برای تعیین اثربخشی یک تجارت و فعالیت های آن در نظر گرفت. زیرا هر چه نرخ بازدهی بیشتر باشد، سودآوری کسب و کار بیشتر می شود و به راحتی می توانید با سرمایه گذاری در آن بخش، سود بیشتری به دست آورید. نرخ سود ROI معمولاً به صورت درصد محاسبه می شود.

ROI سئو نیز قابل محاسبه است، یک کسب و کار در یک ماه پنج میلیون برای سئو سایت هزینه می کند و در همان ماه خریدهایی در سایت از طریق موتورهای جستجو انجام می شود و میزان درآمد حاصل از این خریدها شش میلیون است. بنابراین، در این مورد، بازده سرمایه گذاری در سئو 1/2 یا 120٪ است (6 میلیون تقسیم بر 5 میلیون و در نهایت ضرب در 100).

اما در واقعیت، محاسبه اعداد به این راحتی نیست. در ادامه این مقاله، چگونگی تعیین کمیت مزایا و هزینه های سئو را مورد بحث قرار خواهیم داد. اما ابتدا اجازه دهید در مورد مزایای محاسبه نرخ صحبت کنیم.

اهمیت محاسبه ROI یا نرخ بازگشت سرمایه در سئو

در این بخش به این خواهیم پرداخت که چرا محاسبه این شاخص زمان می برد و این نرخ بازگشت سرمایه چه چیزی به کسب و کار اضافه می کند. دو مزیت اصلی زیر ممکن است نشان دهنده این اهمیت باشد.

مقایسه کانال های بازاریابی

زمانی که بازگشت سرمایه سئو در کنار سایر روش‌های تبلبغاتی محاسبه می‌شود، می‌توان اطلاعات خوبی برای مقایسه روش‌های مختلف جذب کاربران به یک وب‌سایت در اختیار کسب‌وکارها قرار داد.

در این صورت می توانید متوجه شوید که آیا میزان سرمایه گذاری در سئو منطقی و به صرفه است یا خیر؟ به لطف این کار می توان تغییرات اساسی در برنامه بازاریابی ایجاد کرد تا در نهایت سود بیشتری نصیب کسب و کار شود.

اهمیت بسیار بالای موتور های جستجو در بازاریابی

علاوه بر تبلیغات، دریافت ورودی از موتورهای جستجو مهم ترین راه برای جذب بازدیدکننده به سایت است. در این صورت انجام آن بدون هدف و بدون استراتژی سئو نمی توانید به درستی از امکانات این کانال بازاریابی استفاده کنید. بدون نرخ بازگشت سرمایه در سئو نمی توان ایده و چشم اندازی برای فعالیت در کسب و کاری داشت که بتواند بیش از نیمی از مشتریان شرکت را جذب کند.

فرمول اندازه گیری ROI یا نرخ بازگشت سئو

فرض کنید وب سایتتان در حوزه طراحی سایت شرکتی فعالیت میکند برای بدست آوردن ROI یا نرخ بازگشت سرمایه در سئو باید از فرمول زیر اقدام کنید.

فرمول اندازه گیری ROI یا نرخ بازگشت در سئو به شرح زیر است

SEO ROI = (ارزش تبدیل های سئو- هزینه سرمایه گذاری های SEO) / هزینه سرمایه گذاری های SEO

امتیاز شما :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *