گوگل ادسنس(AdSense) چیست

گوگل ادسنس(AdSense) چیست و چطور می توان از آن درآمد کسب کرد؟

hosein yarahmadi

لیست محتوای این مطلب

سرویس گوگل ادسنس (AdSense) در سال 2013 به مجموعه گوگل پیوست و توانست از آن سال به بسیاری از کسب و کار های اینترنتی در جهت بهتر شدن تبلیغات برند ها کمک کند. سرویس گوگل ادسنس از زمانی که به گوگل اضافه شد به صاحبان برند ها و وب سایت ها کمک کرد تا بتوانند بدون کوچک ترین تعامل با اشخاص آگهی دهنده در بستر سایت خود درآمد کسب کنند. اگر شما نیز دارای وب سایتی هستید که در آن در هر حوزه ای فعالیت می کنید، می توانید با استفاده از گوگل ادسنس یا AdSense با افرادی که قصد دارند در سایت شما تبلیغات انجام دهند درآمد کسب کنید. اما برای اینکه بتوانیم از سرویس Google AdSense استفاده کنیم باید اول با جزئیات و نحوه کارکرد آن آشنا شویم. امروز در همیار سایت با یکی از موضوعات جالب و تبلیغاتی گوگل یعنی گوگل ادسنس همراه شما هستیم، پس اگر قصد دارید بیشتر درباره سرویس گوگل ادسنس بدانید می توانید همیارسایت را تا پایان مقاله همراهی کنید.

گوگل ادسنس(AdSense) چیست

گوگل ادسنس (Google AdSense) چیست ؟

ادسنس یا Google Adsense یکی از چند سرویس تبلیغاتی شرکت گوگل است که به ناشران تبلیغات اجازه می دهد که در بستر وبسایت های مرتبط بتوانند انواع تبلیغات مانند تبلیغات ویدیویی یا متنی انجام دهند و در ازای آن مبلغی پرداخت کنند. شما نیز می توانید با استفاده از این سرویس با نمایش تبلیغات درآمدزایی کنید. برای مثال اگر به وب سایت های آموزش زبان یا سایت های خبری مراجعه کرده باشید در کنار صفحه و در گوشه سایت بنر های تبلیغاتی یا متن های تبلیغاتی را مشاهده کرده اید، این تبلیغات همان سرویس گوگل ادسنس (Adsense) است.

تبلیغاتی که در این سرویس رایگان گوگل انجام می شود، توسط خود گوگل نیز مدیریت و دسته بندی می شود. و از طریق دو روش می توانید از این سرویس درآمد کسب کنید. روش اول CPM است که یعنی به ازای هر بازدید مبلغی دریافت خواهید کرد و در روش دوم به صورت CTR می توانید درآمد داشته باشید که یعنی به ازای میانگین کلیک بر روی تبلیغات مبلغی به حساب شما واریز خواهد شد. هر یک از این دو روش به طور مجزا می توانند برای کسب درآمد بسیار مفید واقع شوند. اما بر اساس تحقیقاتی که همیارسایت بر روی این دو روش داشته است روش اول یعنی CPM می تواند برای سایت شما نیز بهتر باشد؛ زیرا شما هم می توانید درآمد داشته باشید و یک ترافیک نیز برای سایت خود بوجود بیاورید. در نتیجه رتبه سایت شما نیز در صفحه نتایج گوگل بالاتر خواهد رفت.

دستمزدی که شما از طریق نمایش دادن تبلیغات به دست می آورید از دو طریق چک یا واریز اینترنی به دست شما می رسد. شما می توانید با ثبت نام در سرویس تبلیغاتی گوگل ادسنس حساب اینترنتی برای خود باز کنید و از طریق آن درآمد خود را افزایش دهید. طی تحقیقاتی که توسط خود شرکت گوگل انجام شده است، سرویس AdSense در همان 3 ماه ابتدایی فعالیت خود مبلغی بالغ بر 3.4 میلیارد دلار درآمد داشته که در اواخر همان سال این مبلغ به 13.6 میلیارد دلار نیز رسیده است.

ممکن است برای افرادی که تازه با سرویس تبلیغاتی گوگل ادسنس (AdSense) آشنا شده باشند کمی عجیب به نظر برسد، اما درآمدزایی از این سریس با انجام سه مرحله کلی صورت می گیرد که در ادامه این 3 مرحله را به شما توضیح خواهیم داد.

 

جالب است بدانید در حال حاضر سرویس تبلیغات گوگل ادسنس در 15 میلیون سایت فعالیت می کند و تبلیغات خود را به کاربران نمایش می دهد. در ادامه این مقاله شما را با جزئیات این 3 مرحله بیشتر آشنا خواهیم کرد.

انواع تبلیغات در گوگل ادسنس

انواع تبلیغات در گوگل ادسنس

حال که با کلیات درآمدزایی گوگل ادسنس آشنا شدید باید با انواع تبلیغات آن نیز آشنا شوید. Google AdSense چند نوع از تبلیغات را در اختیار نمایش دهندگان یا همان ناشران قرار می دهد. هر کدام از این تبلیغات جایگذاری خاص خودشان را دارند و قطعا مبالغ پرداختی ناشران با یکدیگر متفاوت می باشد. در ادامه انواع تبلیغات در گوگل ادسنس را برای شما باز خواهیم کرد.

محتوا محور

از تبلیغاتی که به صورت محتوا محور انجام می شود برای کاربرانی است که به دنبال محتوای خاصی می گردند. این هدف گذاری می تواند به طور CPC (پرداخت به ازای هر یک کلیک) یا  CPM(پرداخت به ازای هرر بازدید) باشد. تنها تفاوت بین این دو نوع از تبلیغات Google AdSense در همین بخش پرداختی هاست که به صورت CPC  و CPM انجام می شود.

نکته ای که باید توجه کنید این است که در بخشی که دستمزد شما به ازای هر بازدید انجام می شود این است که به ازای هر بازدید مبالغ واریز نمی شوند بلکه به ازای هر هزار بازدید دستمزد شما از تبلیغات در سرویس ادسنس پرداخت می شود. همین موضوع باعث شده است که محبوبیت CPC یعنی پرداخت به ازای هر کلیک محبوبیت بیشتری نسب به دیگری پیدا کند.

تبلیغات محتوا محور نیز انواع و اندازه های مختلفی دارد و می توانید به صورت متن، عکس، گیف یا ویدیو باشد. اما بیشتر ناشران به صورت تبلیغات متنی یا ویدیویی محتوای خود را به کاربران نمایش می دهند. برای اینکه بتوانیم تبلیغات گوگل ادسنس (Google AdSense) را از سایر تبلیغات تشخحیص دهیم می توانیم به فلش خاکستری رنگ در پایین این نوع تبلیغات توجه کنیم و اگر این فلش را مشاهده نکردیم متوجه می شویم که نوعع دیگری از تبلیغات را مشاهده می کنیم.

Page Level Ads

Page Level Ads

تبلیغاتی که به صورت Page Level انجام می شود، از دسته تبلیغات ادسنسی است که با استفاده از تکنولوژی های بروزشده بهینه سازی شده اند. هنگامی که شما از این نوع تبلیغات استفاده می کنید وآنها را در صفحات سایت خود قرار می دهید، ادنس به صورت اتوماتیک این نوع از تبلیغات را به کاربران نمایش می دهد که بتواند از تجربه کاربری خوب سایت اطمینان پیدا کنند.

توجه داشته باشید که این سرویس به برخی از بخش های سایت شما مانند فوتر و هدر دسترسی دارد و شما می توانید تبلیغات خود را در قسمت های دلخواه خود قرار دهید و علاوه بر افزایش درآمد سایت، کاربران بتوانند به راحتی به محتواهای وب سایت شما دسترسی پیدا کنند.

 

جستجو محور

در این نوع از تبلیغات گوگل، ادسنس به نمایش دهندگان تبلیغات این امکان را می دهد که بتوانند با استفاده از یک کوئری خاص یا کلمه کلیدی تبلیغات مورد نظر را به کاربران نمایش دهند و در ازای آن 51 درصد از مبلغ تبلیغات را دریافت کند. شاید برای شما عجیب باشدکه چرا این مقدار از مبلغ را از ما کم می کند و سود خاصی به ما نمرساند. اما باید توجه باشته باشید که به دلیل نرخ بالای کلیک های تبلیغات جستجو محور این نوع تبلیغات در میان ناشران محبوبیت بسیار بالایی دارد. این نوع از تبلیغات می تواند برای طراحی سایت فروشگاهی برای کسب درآمد بیشتر مفید و کارآمد باشد.

ویدیو محور

در نوع دیگری از تبلیغات ادسنس، گوگل به نمایش دهندگان و ناشران این امکان را می دهد که بتوانند تبلیغات مرتبط با سایت خود را به صورت دلخواه انتخاب کنند. معمولا ناشران این نوع تبلیغات، خودشان به انتشار ویدیو در سایت موافقت می کنند.

باید توجه داشته باشید برای انتشار این نوع تبلیغات باید از پخش کننده خود سایت استفاده کنید و از پخش کننده یوتیوب استفاده نکنید.

 

چه سایت هایی شانس کسب درآمد بیشتری در گوگل ادسنس (Google AdSense) دارند ؟

سرویس گوگل ادسنس با استفاده از موتور هوشمند خود بر اساس محتوای سایت شما تبلیغات مرتبط با آن را به شما پیشنهاد می دهد. گرچه با پیشرفت  گوگل و ربات های آن، موتور هوشمند ادسنس کاملا عادی سازی شده است. در اصل افرادی که تبلیغات خود را در اختیار سرویس گوگل ادسنس قرار می دهند، قصد دارند تبلیغات خود را به کاربرانی نمایش دهند که به دنبال محصولات مشابه خود می گردند. در نتیجه هرچه حوزه فعالیت شما تخصصی تر و حرفه ای تر باشد، شانس بیشتری برای قبول شدن در سرویس AdSense (ادسنس) را دارید و می توانید از تبلیغات دریافتی خود سود بالایی را داشته باشید.

برای مثال اگر شما طراحی سایت شرکتی در زمینه تکنولوژی یا گجت های هوشمند انجام داده اید و برای آن محتواهای تخصصی و کاربردی انتشار می دهید، شانس بیشتری برای دریافت تبلیغات در حوزه تکنولوژی دارید تا یک سایت آموزش والیبال. نمی توان گفت که این قانون به طور کل انجام می شود و از زاویه نگاه گوگل برخی از موضوعات دیگر محبوبیت و جذابیت بیشتری دارند و به همین دلیل تبلیغات بیشتری را دریافت می کنند. بطور مثال در کشور آمریکا موضوع و تایتل هایی که مرتبط با وام مسکن هستند متقاضی های بیشتری دارند.

 

اهمیت محتوا در Google AdSense

اهمیت محتوا در Google AdSense

به غیر از اینکه Google AdSense به محتواهای تخصصی و کاربردی علاقه زیادی دارد، نکته مهم دیگری که باید به عنوان یک تولید کننده محتوا رعایت کنید، خاص بودن و جذاب بودن محتوا است. امروزه با پیشررفت هوش های مصنوعی موتور های جستجو گوگل بسیار دقیق عمل می کنند و می توانند محتوای حوصله سربر و تکراری را تشخیص دهد و آن صفحه را از صفحه نتایج گوگل حذف کند.

نویسدنگان و بلاگر ها در جدیدا و در بعصی از مواقع از نرم افزار های با قابلیت Article Spinning برای کپی نخواندن گوگل استفاده می کنند. در این نرم افزار هخا نویسندگان متن های خود را بارگذاری می کنند و نرم افزار با استفاده از مترادف کلمات و جابجایی انها نوع محتوا را تغییر می دهند و در این صورت گوگل متوجه کپی بودن مطالب نمی شود. اما استفاده از این روش نیز اشکالات بسیاری دارد که به خودی خود یک موضوع باز جداگانه است.

اولین موردی که با استفاده از این نرم افزار برای شما بوجود می آید این است که ممکن است با جابجایی کلمات جمله شما معنی خود را از دست دهد و یا منظور شما را به خوبی نرساند. بنابراین کاربران سایت شما کاهش پیدا می کنند و قصعا از درآمد گوگل ادسنس شما کم خواهد شد.

از اشکالات دیگر این نرم افزار ها می توان به باهوش تر بودن موتور های جستجو گوگل اشاره کرد. شما باید توجه داشته باشید که الگوریتم های مخصوص این موضوع را گوگل طراحی کرده است که بتواند این محتوا های اسپین شده (مخصوصا در زبان انگلیسی) را تشخیص دهد. یکی از این الگوریتم ها semantic نام دارد و با کراول کردن سایت ها این محتوا ها را جدا می کند و به آن صفحه امتیاز منفی می دهد و برای سایت شما این موضوع اصلا جالب نیست و حتی اگر ما یک کاربر عادی باشیم باید بدانیم که گوگل از نرم افزار ها و ربات هایی که در سیستم رتبه بندی اش اختلال بوجود می آورند تنفر بسیار زیادی دارد. پس تمام تلاش خود را کنید که بتوانید یک محتوا جذاب و کاربردی را به صورت دستی و بدون استفاده از این نرم افزار ها تولید کنید تا این تنفر گوگل شامل سایت شما نشود.

اما مشکل بزرگ زمانی رخ می دهد که گوگل اد سنس متوجه تخلف شما یا Scamming  شما شود. در این صورت گوگل نه تنها دامنه سایت را مسدود می کند بلکه دارنده سایت را نیز در لیست سیاه خود قرار می هد تا دیگر نتواند به Google AdSense دسترسی داشته باشد. پس برای جلوگیی از رخ دادن چنین اتفاق ناگواری سعی کنید محتوا خود را درست تولید کنید.

 

چه محتواهایی برای سرویس گوگل ادسنس جذاب تر است ؟

گوگل ادسنس مانند یک انسان بالغ و عاقل عمل می کند و سایت هایی که با موضوع مشروبات الکلی، خرید فروش اسلحه و ترویج برهنگی را مورد تائید قرار نمی دهد. اما اگر به غیر از این چند مورد در حوزه دیگری فعالیت دارید می توانید توسط گوگل تائید شوید. اما پرسش و سوال اصلی اینحجاست که چه محتوایی برای ما شود بیشتری دارد؟

شما می توانید با استفاده از ابزار هایی مانند Google Trend که گوگل در اختیار شما  قرار داده است  استفاده کنید تا بتوانید موضوعات داغ در کشور یا منطقه را پیدا کنید. اما به طور کلی محتواهایی که مربوط به حوزه اقتصاد، پزشکی و بیمه هستند جزو پرسود ترین های گوگل ادسنس بشمار می روند و شما با استفاده از این موضوعات می توانید سطح درآمد سایت خود را بالا ببرید.

 

مبلغ دریافتی برای تبلیغات در ادسنس چه مقدار است؟

یکی از سوالاتی که بسیاری از افراد از متخصصین ادسنس می پرسند این است که از سرویس گوگل ادسنس چه مقدار می توان درآمد کسب کرد؟ همان طور که می دانید نمی توان برای این سوال پاسخ مشخصی داد؛ زیرا مانند بسیاری از کسب و کار های اینترنتی سود یا درآمد شخص متغیر است. اما می توان عواملی که در درآمد ادسنس تاثیرگذار هستند را نام برد:

شما می توانید با ترکیب کردن این عوامل و تبدیل آنها به نقاط قوت سایت درآمد خود را از طریق سرویس ادسنس افزایش دهید.

آیا می توانیم از سرویس گوگل ادسنس در ایران استفاده کنیم؟

آیا می توانیم از سرویس گوگل ادسنس در ایران استفاده کنیم؟

شما باید با استفاه از آدرس و اطلاعات درست وارد سرویس گوگل ادسنس شوید و همان طور که می دانید کشور عزیرمان ایران توسط گوگل تحریم شده است و بدلیل همین موضوع ثبت نام در گوگل ادسنس برای ایرانی ها غیر ممکن است. اما همان زور که می دانید هنر نزد ایرانیان است و همیشه راهی را برای دور زدن تحریم ها پیدا می کنیم. یکی از این روش های دور زدن تحریم ها استفاده از اطلاعات و مشخصات بستگان یا دوستان مقیم خارج از ایران است.

اما لازم است بدانید که برای تائید اکانت شما، یک نامه که حاوی کد امنیتی و احراز شما است به آدرس وارد شده از طرف شرکت گوگل ارسال می شود و پس از تائید کردن آن در سایت ادسنس می توانید به صورت رسمی فعالیت خود را در ادسنس آغاز کنید. کدی که در درب منزل شما می آید ممکن است 7 روز تا 20 روز زمان ببرد. این زمان بسته به کشوری که احراز هویت خود را انجام داده اید قاعدتا متفاوت است. برای مثال اگر آدرسی که شما وارد می کنید برای خود کشور ایالات متحد آمریکا باشد این زمان به زیر 7 روز نیز کاهش پیدا می کند.

نکته ای که باید بدانید این است که برخی از وب سایت ها آدرس های مجازی به فروش می رسانند، اما استفاده از این آدرس ها و یا اطلاعات به جز دور ریختن سرمایه خود و هدر رفتن زمان چیزی برای شما ندارد و پیشنهاد همارسایت به شما این است که از این آدرس های مجازی استفاده نکنید زیرا ممکن است با متوجه شدن گوگل حساب کاربری اکانت ادسنس شما مسدود شود.

از طرفی دیگر سابقه و طول عمر سایت شما برای استفاده از سرویس Google AdSense بسیار مهم است. همان طور که می دانید موتور های جستجو به وب سایت های تازه تاسیس شده رتبه بالا نمی دهد، سرویس ادسنس نیز به همین شکل است و برای تائید حساب کاربری بسیار محتاطانه عمل می کند. بنابراین سعی کنید ابتدا برای سایت خود محتوا جذاب تولید کنید و سپس با استفاده از خدمات سئو نظر موتور های جستجو گوگل را جلب کنید تا بتوانید شانس بیشتری برای تبلیغات در سرویس گوگل ادسنس داشته باشید.

نکته : ثبت نام نامربوط و پی در پی در AdSense  شانس تائید شدن شما را توسط گوگل من خواهد کرد، پس با صبرو شکیبایی و انجام درست مراحل شرایط خود را برای تائیدیه گوگل فراهم کنید.

همان طور که در قسمت قبلی اشاره شد بدلیل تحریم های گوگل پسوند های .ir مورد تائید گوگل قرار نمی گیرند، پس به شما پیشنهاد می شود از پسوند های دیگر مانند .com استفاده کنید.

مورد دیگری که باید به آن توجه کنید، زبان وب سایت شما است و قطعا با استفاده از زبان فارسی نمی توانید  نظر گوگل را به خود جلب کنید. اما همان ط.ر که می دانید می توانید از زبان انگلیسی که معتبرترین زبان بین المللی است استفاده کنید. اما اگر نتوانستید با استفاده از زبان انگلیسی وب سایت خود را راه اندازی کنید می توانید از زبان های زیر استفاده کنید.

همچنین برای اطمینان از کار خود برای وارد شدن به حساب کاربری از IP های مرتبط و خارجی استفاده کنید.

برای استفاده از سرویس گوگل ادسنس، وبسایت بهتر است یا وبلاگ؟

آیا می توانیم از سرویس گوگل ادسنس در ایران استفاده کنیم؟

طبق قوانینی که گوگل برای وبلاگ نویسان در نظر گرفته است. افرادی که قصد دارند با استفاده از وبلاگ خود در سرویس گوگل ادسنس درآمد کسب کنند؛ باید از 6 ماه قبل فعالیت خود را در Blogger آغاز کنند. در نتیجه اگر می خواهید با استفاده از وبلاگ خود در ادسنس درآمد داشته باشید باید 6 ماه برای بلاگ خود محتواهای آموزنده و جذاب تولید کنید.

اما در آن طرف چنین قانونی برای وبسایت ها تصویب نشده است. اما گوگل سایت هایی که تازه تاسیس هستند را به دلیل نامفهوم بودن حوزه فعالیتشان و محدود بودن محتوا تائید به سرعت تائید نخواهد کرد.

پس برای اینکه بتوانید از درآمدزایی گوگل ادسنس (Google AdSense) بهره مند شوید، باید چند ماه وقت را صرف تولید محتوا و جلب توجه گوگل کنید.

شما باید هزینه های دیگر طراحی سایت را در نظر بگیرید و بدانید که درآمد ادسنس در ماه های اول بسیار محدود است و باید برای گذاراندن محدودیت باید ماه ها برای سایت خود محتواهای مفید و جذاب تولید کنید.

جمع بندی

شما می توانید با استفاده از سرویس گوگل ادسنس (َAdSense) درآمد خود را افزایش دهید و برای بخش های مختلف سایت خود تبلیغات سودآوری را در نظر بگیرید. شاید پس از مظالعه کامل مقاله تصور کنید که این کار، امری دست نیافتنی است، اما با کمی پشتکار می توانید از حد درآمد خود فراتر بروید. خوب به پایان این مقاله با موضوع گوگل ادسنس رسیدیم، همیار سایت امیدوار است از خواندن این مقاله اطلاعاتی که می خواستید را یافت کرده باشید.

امتیاز شما :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *