لینک utm

لینک utm چیست؟ نحوه ساخت لینک یو تی ام

hossein

لیست محتوای این مطلب

قطعا برای معرفی خدمات و محصولات شرکتتان از کانال های بازاریابی مثل تبلیغات اینستاگرامی، تبلیغات در گوگل و یا حتی رپورتاژ آگهی و تبلیغات بنری استفاده میکنید. حال اگر متوجه شوید که یکی از این کانال های بازاریابی برای شما ورودی و تاثیر بیشتر در فروش و یا معرفی محصولات و خدماتتان دارد چه کاری انجام میدهید؟ قطعا بودجه تبلیغاتی خود را صرف هزینه و تبلیغات در کانال بازاریابی که برای شما باز خورد بهتری دارد میکنید.

در این صورت شما میتوانید با کاهش در هزینه ها تبلیغاتی خود فروش و مشتری بیشتر را به دست بیاورید. حال سؤال اصلی این است که ما از کجا متوجه شویم که کدام کانال تبلیغاتی برای ما به صرفه تر است و فروش بیشتر از آن رقم میخورد؟ شما میتوانید با کمک گرفتن از لینک utm این موضوع را به خوبی متوجه شوید. با استفاده از لینک یو تی ام میتوانید به راحتی متوجه شوید که ورودی های شما از چه کانال تبلیغاتی است و قادر به مقایسه آن ها هستید. استفاده از لینک utm بسیار ساده است و پیشنهاد میکنیم که در کمپین های تبلیغاتی خود حتما از لینک یو تی ام استفاده کنید. در ادامه با همیار سایت همراه باشید تا به شما بگوییم که لینک utm چیست ؟ و نحوه ساخت لینک یو تی ام را با هم بررسی کنیم.

لینک utm چیست ؟

لینک UTM چیست ؟

بگذارید برای توضیح این که لینک utm چیست ؟ با یک مثال شروع کنیم، فرض کنید که اقدام به طراحی سایت فروشگاهی کرده اید و میخواهید برای فروش محصولاتتان اقدام به تبلیغات در گوگل و یا رپورتاژ آگهی کنید و حتی تبلیغات در اینستاگرام کرده اید. در تمام این تبلیغات یک لینک به وب سایت و لندینگ پیج خود داده اید. مخاطبان هدف شما با کلیک بر روی لینک تبلیغاتی از طریق کانال های تبلیغاتی شما وارد وب سایت شما میشوند. بعد از راه اندازی کمپین تبلیغاتی، شما با انبوه بسیار زیادی از مشتری رو به رو میشوید و فروش خوبی را رقم خواهید زد. حال مشکل یک چیز است آن هم این است که شما نمیتوانید آمار درستی از ورودی هر کانال تبلیغاتی داشته باشید. در صورتی که اگر بدانید که کدام کانال تبلیغاتی برای شما مشتری و سود آوری بیشتر داشته است به راحتی میتوانید تبلیغات خود را هدفمند تر کنید و یا اگر مشکلی در بنر های تبلیغاتی دارید آن ها را به سادگی اصلاح کنید.

اگر از لینک‌های معمولی برای تبلیغات استفاده می‌کنید، در گزارش Google Analytics فقط وب‌ سایت یا پلتفرمی را خواهید دید که کاربر روی لینک تبلیغات کلیک کرده است. اگر لینک شما مربوط به شبکه های اجتماعی باشد و لینک در چند نوع پست منتشر شده باشد، نمی توانید متوجه شوید که کاربران روی کدام پست کلیک کرده اند. در صورتی که با استفاده از لینک utm متوانید متوجه شوید که کاربران دقیقا از چه لینکی وارد وب سایتتان شده اند.

UTM مخفف عبارت Urchin Tracking Module است. اگر به فارسی ترجمه کنیم می شود: ماژول ردیابی جوجه تیغی! خوب، ما چیز زیادی از این تفسیر به دست نمی آوریم. Urchin نام یک شرکت نرم افزار تجزیه و تحلیل دیجیتال است که توسط گوگل خریداری شد است. در واقع گوگل آنالیتیکس محصول شرکت Urchin است. یکی از نوآوری های Urchin همان لینک UTM است که برای استفاده در Google Analytics درست شده است.

اگر بخواهیم تعریفی ساده از لینک یو تی ام داشته باشیم میتوانیم بگوییم که یو تی ام به معنی اضافه کردن 5 پارامتر به انتهای ادرس اینترنتی (url) میباشد که وظیفه ثبت و ضبط اطلاعات و دیتا ها را دارد.

ساختار لینک یو تی ام

ساختار لینک یو تی ام (UTM)

برای بررسی ساختار لینک های یو تی ام بهتر است که در ابتدا با ساختار لینک های عادی در وب سایت آشنا شویم به لینکی که در ادامه برای شما می آوریم به دقت نگاه کنید.

https://hamyarsite.com/create-agance-website

این لینک یک نوع لینک ساده است که با کلک کردن بر روی آن ما مستقیما وارد صفحه طراحی سایت شرکتی خواهیم شد، ساختار این لینک بسیار ساده است و هیچ اطلاعات دیگری را همراه خود ندارد. حال در نظر بگیرید که میخواهیم یک بنر تبلیغاتی در یک وب سایت قرار دهیم، میتوانیم به سادگی همین لینک را در بنرمان قرار دهیم و یا این که از ساختار لینک utm در بنر تبلیغاتی استفاده کنیم.

برای UTM سه پارامتر اصلی را در انتهای این لینک اضافه می کنیم. این سه پارامتر به ترتیب شامل منبع، رسانه و نام کمپین است.

این سه پارامتر اصلی با نام‌های ثابت زیر به لینک اضافه می‌شوند و بعد از علامت مساوی نام دلخواهمان را می‌نویسیم.

  • utm_source
  • utm_medium
  • utm_campaign

در ادامه به بررسی تک به تک این موارد میپردازیم.

پارامتر های لینک UTM

بررسی پارامتر های لینک UTM

به طور کلی لینک UTM به دو قسمت تقسیم میشود قسمت اول خود آدرس صفحه وب سایت میباشد و قسمت دوم دقیقا پارامتر های لینک یو تی ام میباشد که پارامتر های لینک UTM به 5 دسته تقسیم میشوند برای استفاده از لینک یو تی ام استفاده از 3 پارامتر لینک UTM اجباری است و 2 مورد از پارامتر لینک یو تی ام اختیاری است در ادامه با 5 مورد از پارامتر های لینک یو تی ام اشاره خواهیم کرد و هر یک را به طور کامل توضبح خواهیم داد.

منبع کمپین (Campaign Source)

با استفاده از پارامتر Campaign source لینک یو تی ام میتوانیم متوجه شویم که منبع اصلی ورودی مخاطبان از کدام کانال تبلیغاتی میباشد. به عنوان مثال از تلگرام، اینستاگرام، تبلیغات گوگل، سئو سایت، و یا تبلیغات بنری و یا حتی رپورتاژ های ما میباشد. این پارامتر در لینک یو تی ام به صورت utm_source نمایش داده می‌شود و استفاده از آن اجباری است. به عنوان مثال، utm_source=reportage یعنی اینکه منبع ورودی‌ ما رپرتاژ است.

رسانه کمپین (Campaign Medium)

با کمک این پارامتر می توانیم نوع تبلیغات را تعیین کنیم. تبلیغات ما می تواند انواع مختلفی مانند تبلیغات بنر، ایمیل یا پرداخت به ازای کلیک (cpc) باشد. این پارامتر در لینک UTM به صورت utm_medium تنظیم شده و استفاده از آن اجباری است. برای مثال utm_medium=banner به این معنی است که نوع تبلیغ بنر است.

نام کمپین (Campaign Name)

شما می توانید برای هر یک از کمپین های خود یک نام منحصر به فرد تعریف کنید. این پارامتر به صورت utm_campaign در لینک UTM ظاهر می شود و یکی از پارامترهای مورد نیاز در نظر گرفته می شود. مثلاً فرض کنید کمپین تبلیغاتی شما به مناسبت شب یلدا اجرا می شود. در این حالت عبارت utm_campaign=yalda به این معنی است که نام کمپین یلدا است.

عبارت کلیدی کمپین (Campaign Term)

با استفاده از این پارامتر لینک یو تی ام میتوانیم متوجه شویم که کاربران با چه کلمه کلیدی وارد وب سایت میشوند، این پارامتر بیشتر برای تبلیغات گوگل به کار می آید. این پارامتر در لینک یو تی ام به صورت UTM_TERM نمایش داده میشود و استفاده از این پارامتر اختیاری میباشد.

کمپین محتوا (Campaign Content)

این پارامتر تعیین کننده محتوای تبلیغاتی شما است. به عنوان مثال، فرض کنیم بنر شما برای تبلیغ محصول «کفش» باشد. در این صورت، می‌توانید پارامتر utm_content=shoes را در لینک یو تی ام خود قرار دهید. استفاده از این پارامتر اختیاری است.

نحوه ساخت لینک یو تی ام

نحوه ساخت لینک یو تی ام

برای ساخت لینک یو تی ام نیاز به ابزار خاصی ندارید، ابزار های ساخت لینک utm فقط کار را برای شما راحت تر میکند و درصد خطا را کاهش میدهد. شما میتوانید با یک ایزار ویرایشگر متن نیز اقدام به ساختن لینک یو تی ام کنید، فقط کافی است که پارامتر های لینک یو تی ام که در بالا به آن ها را توضیح دادیم را در جلوی آدرس اینترنتی قرار دهید.

ساخت لینک یو تی ام به صورت دستی

همانطور که گفتیم برای ساخت لینک حتماً نباید از ابزارها استفاده کنید.  وارد کردن سه پارامتر نام، رسانه و منبع کمپین ضروری است. دو پارامتر دیگر محتوای کمپین و عبارت کلیدی کمپین را می‌توانید استفاده نکنید.  به این لینک مثال توجه کنید:  example.com/shoes/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=yalda&utm_content=shoes 

این لینک به ما می‌گوید که منبع ورودی‌های ما گوگل است، نوع آن کلیکی است، نام کمپین yalda و نوع محصولی که می‌خواهیم تبلیغ کنیم، کفش است. بنابراین، وقتی آنالیتیکس خود را باز می‌کنیم، می‌توانیم بر اساس تک تک این پارامترها گزارش بگیریم و تعداد ورودی‌هایی که از طریق گوگل ادز داشته‌ایم را مورد بررسی قرار دهیم.  حالا بیایید قدم به قدم پیش برویم و ببینیم چگونه می‌توان لینک بالا را ایجاد نمود.

گزارش لینک یو تی ام را از کجا ببینیم

Google Analytics به طور پیش فرض گزارش هایی برای کمپین ها دارد. در این گزارش تمامی پارامترها به همراه سایر داده ها مانند نرخ پرش، نرخ ارز و غیره در یک جدول نشان داده شده است. در مجموع، با این گزارش، متوجه خواهید شد که کاربران از هر لینک چقدر تعاملی دارند.

برای مشاهده این گزارش، بخش Acquisition گوگل آنالیتیکس را باز کنید و بعد از گزارش کمپین به گزارش All Campaigns بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *