آموزش سئو موتور جستجو یاندکس

آموزش سئو موتور جستجو یاندکس+ نکات کلیدی سئو یاندکس

hossein

لیست محتوای این مطلب

در این مقاله قصد داریم آموزش سئو موتور جستجو یاندکس را توسط همیار سایت بررسی کنیم، قطعا زمانی که صحبت از سئو سایت میشود ذهن اکثر افراد ناخودآگاه سمت گوگل میرود حال سؤال این است که آیا افراد به جز  موتور جستجو گوگل اقدام به سرچ میکنند یا خیر ؟ پاسخ ساده است امروزه با توجه به پیشرفت چشم گیر موتور جستجو گوگل اکثر افراد برای برطرف کردن نیاز های خود ابتدا در گوگل سرچ میکنند اما وبمستران باید به خوبی با الگوریتم ها و کاربری موتور جستجو یاندکس هم آشنایی داشته باشند که ما در این مقاله یه طور کامل حرفه ای و کامل به آموزش سئو یاندکس میپردازیم با ما در ادامه همراه باشید.

موتور جستجو یاندکس چیست

موتور جستجو یاندکس چیست

Yandex یک موتور جستجوی روسی است که یکی از بزرگترین شرکت های فناوری در روسیه به شمار میرود. این موتور جستجو در سال 1997 ایجاد شد.موتور جستجو یاندکس کاملا هوشمند است و مانند گوگل انواع سرچ های ویدئویی، محتوا، صدا و غیره را ارائه می دهد. بر اساس نتایج منتشر شده توسط مهندسان Yandex، اکثر جستجوها در این موتور جستجو به صورت جستجوی صوتی انجام میشود.

به عنوان مثال اگر شما در گوگل عبارت طراحی سایت شرکتی یا طراحی سایت فروشگاهی را سرچ کنید و نتیجه ها را بررسی کنید در موتور جستجو یاندکس نیز میتوان همین اقدام را انجام داد و نتایج دقیقی را در این موتور جستجو ببینید.

در ابتدا موتور جستجو یاندکس یک موتور جستجو محلی بوده و فقط در کشور روسیه قابل استفاده بود اما با گذشت زمان این موتور جستجو در تمامی کشور ها در دسترس قرار گرفت و جالب است که کشور ایران این موتور جستجو را فیلتر کرده بود اما با گذشت زمان این موتور جستجو در ایران نیز رفع فیلتر شد و با توجه به پیاده‌سازی طرح صیانت سئو کاران لازم است که اقدام به آموزش سئو موتور جستجو یاندکس کنند که در ادامه با مشکل مواجه نشوند.

بر اساس اماری که در سال 2020 منتشر شده است بیش از 60 درصد شهرواندان روسی برای سرچ های روزمره خود از موتور جستجو یاندکس استفاده میکنند که این آمار بسیار خوبی است و یاندکس نیز از تمامی زبان های دنیا از جمله زبان انگلیسی پشتیبانی میکند.

تفاوت های گوگل و یاندکس در سئو

تفاوت های موتور جستجو یاندکس با گوگل

موتور جستجو گوگل و یاندکس تفاوت هایی با هم دارند که در این بخش به آن ها اشاره خواهیم کرد، از جمله تفاوت بارز موتور جستجو گوگل و یاندکس این است که گوگل به طور همزمان نتایج سئو محلی و سئو کلی را نمایش میدهد اما یاندکس بیشتر تمایل دارد که نتایج محلی را به کاربران خود نمایش دهد و همچنین موتور جستجو یاندکس از ابزار های کمتری برای سئو سایت در ساندکس برخوردار است همین امر باعث تداخل در سئو سایت در ساندکس خواهد شد شاید با گذشت زمان توسعه دهندگان این موتور جستجو شرایط بهتری را برای یاندکس رقم بزنند.

گوگل برای رنکینگ وب سایت ها عوامل مختلفی را در نظر خواهد گرفت که یکی از آن ها قدمت و عمر دامنه است که تاثیر بسیار کمی در رنکینگ دارد اما یکی از عوامل مهم و اصلی در رنکینگ سئو یاندکس قدمت و عمر دامنه میباشد.

تفاوت دیگر بین موتور جستجو یاندکس و گوگل در زمان ایندکس میباشد همانطور که میدانید گوگل خزنده های بسیار زیادی برای ایندکس وب سایت ها دارد که در طول 24 ساعت روز فعال هستند و کمک به ایندکس سریع تر مطالب در گوگل میکنند اما در یاندکس این طور نیست و مدت زمان زیادی لازم است که صفحه ای در یاندکس ایندکس شود.

برای ایندکس سریع محتوا در Yandex چه باید کرد؟ برای این کار در مرحله اول باید صبور باشید و در مرحله بعد با استفاده از یک فایل XML صفحات جدید سایت خود را به Yandex ارائه دهید و می توانید لینک تازه منتشر شده خود را با استفاده از ابزار وب مستر Yandex درج کنید. این ویژگی ها مشابه گوگل هستند، به طور کلی الگوریتم های گوگل بسیار پیشرفته‌تر و حرفه ای تر از یاندکس است و به همین دلیل گوگل فرایند سربع تری را هم در ایندکسینگ و هم از لحاظ رنکینگ دارد.

 

 

آموزش سئو برای موتور جستجو یاندکس

در این مرحله به مهم ترین بخش این مقاله یعنی آموزش سئو برای موتور جستجو یاندکس میپردازیم، پایه و اصول سئو یاندکس شبیه یه گوگل است اما تفاوت های ریز و جزئی در آن وجود دارد که به آن ها به طور کاملا دقیق اشاره خواهیم کرد.

اهمیت سن و قدمت دامنه برای موتور جستجو یاندکس

الگوریتم های یاندکس اهمیت بسیار زیادی به قدمت دامنه ثبت شده میدهند به همین دلیل است که کسب و کار های نوپا در روسیه زمانی که فعالیت خود را شروع میکنند اقدام به خریداری دامنه های قدیمی میکنند که در سئو یاندکس در نتایج برتر قرار بگیرند.

محتوا در سئو یاندکس

محتوا اصلی ترین بخش سئو میباشد که در تمامی موتور های جستجو یکسان میباشد در موتور جستجو یاندکس الگوریتم AGS وظیفه بررسی محتوا منتشر شده در وب سایت را بر عهده دارد و با مواردی همچون درج محتوای تکراری ، درج محتوای کپی درج محتوای اسپم ، درج محتوای بیش از حد بهینه شده و…. مبارزه می کنند.

محتوای خوب از نظر یاندکس چیست

اهمیت لینک بیلدینگ در سئو یاندکس

برخلاف گوگل که لینک سازی خارجی اهمیت بسایر زیادی در رنکینگ دارد و برای این که جز نتایج برتر صفحه اول گوگل باشید نیاز به استراتژی لینک بیلدینگ قوی دارید موتور جستجو یاندکس اینطور نیست و اهمیت نچندان زیادی به لینک سازی خارجی در وب سایت میدهد طبق آمار از سال 2013 یاندکس به صراحت اعلام کرد که لینک سازی خارجی تاثیری روی رتبه دهی به وبسایت ها ندارد و نیازی نیست تمرکز اصلی روی آن داشته باشید!

اهمیت ux در موتور جستجو یاندکس

همانطور که می دانیم افزایش رضایت کاربران یکی از مهم ترین اهدافی است که هر موتور جستجویی دنبال می کند و Yandex نیز از این قاعده مستثنی نیست و افزایش تجربه کاربری برای او از اهمیت بالایی برخوردار است. هدف از طراحی تجربه کاربری UX در کسب و کار بهبود رضایت مشتری و افزایش وفاداری، سهولت استفاده از ابزارها و افزایش رضایت محصول تا جایی است که کاربران به انتهای قیف فروش بروند. در طراحی تجربیات کاربری، اولین هدف این است که اهداف ورود کاربران به وب سایت خود را مشخص کنید و سپس مسیری مناسب برای مشتریان خود ایجاد کنید تا به اهداف خود برسند. این هدف ممکن است خرید کالا، خرید خدمات، دانلود یک محصول یا خواندن یک مقاله آموزشی باشد.

اهمیت UX در موتور جستجو یاندکس

اهمیت ریسپانسیو سایت در سئو موتور جستجو یاندکس

همانطور که می دانید این روزها بیشتر جستجوهای اینترنتی از طریق تلفن های همراه انجام می شود. چه در تاکسی و چه در ترافیک، کاربران می توانند تلفن های همراه خود را در دست بگیرند. و جستجوی مورد نظر را پیدا کنند بنابراین وب سایت باید بتواند به کاربران موبایل خدمات رسانی کند. پاسخگویی به نیازهای مشتری و طراحی ریسپانسیو برای موتورهای جستجو بسیار مهم است.

علاوه بر گوگل، Yandex نیز به این موضوع بسیار حساس است. همچنین سایت هایی که از صفحه نمایش موبایل پشتیبانی نمی کنند بهترین نتایج Yandex نیستند. از سال 2015، Yandex سایت های سازگار با موبایل را برای کاربران تلفن همراه معرفی کرده است.

در ابتدا تنها 20 درصد از سایت ها این ویژگی را داشتند. این آمار برای Yandex کافی نیست به همین دلیل در سال 2016 این موتور جستجو آپدیت ولادیوستوک را معرفی کرد. بنابراین با کمک این سایت ها می توان صفحه نمایش موبایل را مرتب و ریسپانسیو کرد، اهمیت این موضوع به خوبی مشخص شده است.

جالب اینجاست که Yandex فرآیندی را ایجاد کرده است که در آن موتور جستجوی گوگل به عنوان مرورگر پیش فرض گوشی های اندرویدی روسی انتخاب نمی شود و کاربران خودشان مرورگر را انتخاب می کنند. تقریبا 50٪ از Yandex در تلفن های همراه استفاده می کنند.

سئو محلی در موتور جستجو یاندکس

یکی از اهداف اصلی یاندکس سئو محلی میباشد که برای این که بتوانید در نتایج سئو محلی بالا باشید همانند گوگل باید آدرس کسب و کارتان را در صفحه درباره ما وب سایت وارد کنید تا موتور جستجو یاندکس آن را شناسایی کند و در نتایج شما را نشان دهد.

اهمیت متا تگ ها در سئو موتور جستجو یاندکس

جالب است بدانید که Yandex در بررسی متا تگ ها سختگیرتر از گوگل است. حتما عنوان و توضیحات متا را برای محتوای خود بنویسید و اگر به صورت خودکار در سایت شما بررسی شد، حتما آن را بررسی کنید.

اهمیت فاکتور های تجاری در سئو موتور جست و جوی یاندکس

در سال 2011 بخشی جدید به نام فاکتور های تجاری برای رتبه بندی در یاندکس معرفی گردید. وبسایت هایی که تجاری هستند و در یاندکس فعالیت می کنند باید فاکتور های تجاری هم رعایت نمایند. این فاکتور ها عبارت اند از :

اعتبار شرکت (credibility of the company)
رابط (interface)
گستره محصول (product range)
قیمت ها (prices)
روش های پرداخت و تحویل (payment methods and delivery)

امتیاز شما :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *