پروتکل ssl

پروتکل امنیتی SSL چیست ؟

hossein

لیست محتوای این مطلب

پروتکل ssl چیست ؟ در این مقاله قصد داریم که در خصوص پروتکل امنیتی ssl جامع و کامل صحبت کنیم. پروتکل امنیتی اس اس ال مخفف Secure Socket Layer میباشد که به معنی پروتکل ارسال ابر داده ها از طریق لایه های امن میباشد. گوگل طی آپدیت های اخیر خود توجه بسیار زیادی را در خصوص امنیت کاربران وب سایت دارد و اگر به هر دلیلی این پروتکل امنیتی دچار مشکل شود برای وب سایت شما یک امتیاز منفی ثیت میکند و این امتیاز منفی مستقیما در سئو سایت تاثیر منفی دارد. همانطور که میدانید این مشکل امنیتی باعث بروز مشکل و تنزل رتبه وب سایت شما در کلمات کلیدی حوزه کاریتان میباشد، پس همیشه به پروتکل ssl توجه ویژه ای داشته باشید.

توجه داشته باشید که پروتکل امنیتی ssl تنها برای کاربران وب سایت شما نیست بلکه این پروتکل در خصوص دیتا بیس وب سایت شما نیز کاملا صدق میکند، در ادامه به بحث کامل و جامع پروتکل ssl میپردازیم با همیار سایت همراه باشید.

پروتکل امنیتی ssl چیست

پروتکل امنیتی ssl چیست؟

معمولا پروتکل امنیتی ssl را به عنوان یک قفل سبز رنگ در کنار آدرس وب سایت در مرورگر خود میشناسیم، این قفل سبز رنگ نشان دهنده یک ارتباط امن در نقل انتقالات دیتا بین کاربر و وب سایت میباشد.

اما این آیکون معانی زیاد و متنوعی دارد. پروتکل ssl زمانی برای انتقال رمزهای عبور و اطلاعات حساس مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما امروزه کل وب به تدریج در حال ترک پروتکل HTTP و حرکت به سمت HTTPS یا همان ssl هستند. اگر شما از پروتکل امنیتی ssl استفاده کنید کلیه ارتباطات شما و کاربرانتان رمزنگاری شده انتقال پیدا خواهد کرد.

بسته به شرایط ذکر شده، هر کسی می‌تواند از این پروتکل استفاده کند و در غیر این صورت ممکن است قصد فیشینگ اطلاعات شما را داشته باشد. به عنوان مثال ممکن است وب سایتی برای شما سرویس ایجاد کند و زمانی که قصد خرید سرویسی با قیمت مناسب را دارید تمامی اطلاعات شما را کپی کرده و استفاده کند. بنابراین هنگامی که از Google Chrome استفاده می کنید، اگر وب سایتی که در حال مرور آن هستید از این پروتکل استفاده نکند، به شما هشدار می دهد.

مزایای استفاده از پروتکل ssl

مزایای استفاده از پروتکل ssl

حال که با مفهوم کلی پروتکل امنیتی ssl آشنا شدید در این قسمت با مزایای استفاده از این پروتکل میپردازیم، در سال های گذشته الزام به استفاده از این پروتکل وجود نداشت آن هم به این دلیل بود که افراد آگاهی سوء استفاده از این پروتکل را نداشتند. و از طرفی دیگر نیز گوگل حساسیت در این خصوص نداشت اما در حال حاضر استفاده از پروتکل امنیتی ssl برای هر نوع وب سایت فروشگاهی و یا شرکتی یک الزام میباشد.در ادامه به مزایای استفاده از ssl اشاره خواهیم کرد.

رمزنگاری اطلاعات

هنگامی که از پروتکل SSL استفاده می کنید، به این معنی است که هر بیت از اطلاعات شما رمزگذاری شده است. به همین دلیل از اطلاعات شما به صورت رمزگذاری شده استفاده می شود، به این معنی که فقط گیرنده اطلاعات توانایی باز کردن این کد را دارد. هکرها از جمله افرادی هستند که در وب سایت های معروف و محبوب جستجو می کنند. هنگامی که از وب سایت ما استفاده می کنید، اطلاعات رمزگذاری شده است. هکرها یا رقبای شما دیگر نمی توانند اطلاعات شما را دستکاری کنند. به این ترتیب اعتبار شما آسیب نمی بیند. از سوی دیگر، توجه داشته باشید که تا به امروز هیچ هکری نتوانسته پروتکل SSL را بشکند. این موضوع برای همه بسیار مهم است.

تایید هویت سایت

زمانی که شما با مردم در مورد خرید آنلاین و یا استفاده از فضای مجازی صحبت می‌کنید، همیشه با یک ترس و بد بینی مواجه می‌شوید. علت این موضوع نیز کاملا آشکار است، مردم به دلیل ضعف اطلاعاتی و یا به دلیل ضربه‌هایی که در گذشته از این موضوع خورده‌اند. روی استفاده از فضای مجازی به شدت حساس می‌باشند. از این رو آن‌ها در مورد استفاده از آن همیشه جانب احتیاط را حفظ می‌کنند. با توجه به موارد گفته شده شما برای اینکه بتوانید هویت خود را تایید کنید به پروتکل SSL نیاز خواهید داشت.

از طرفی زمانی که شما اقدام به درخواست پروتکل SSL می‌کنید، به این صورت نیست که به سادگی آن را به شما تقدیم کنند. بلکه پروتکل SSL به بررسی زیر ساخت‌های امنیتی سایت شما می‌پردازد و در صورتی که همه چیز مناسب بود شما می‌توانید پروتکل SSL دریافت کنید. در نتیجه یکی دیگر از دلایلی که کاربر می‌تواند به شما اعتماد کند این است که خود شما از صلاحیت و امنیت کافی برخوردار می‌باشید. قطعا پروتکل SSL برای تمامی کاربران شما حائز اهمیت خواهد بود. البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که سایت‌های مختلفی تایید هویت انجام می‌دهند.

 صرفا این که یک سایت پروتکل SSL به این معنی نیست که کاملا امن است. چرا که سایت‌های متعددی پروتکل SSL را  به شما اعطاء می‌کنند. در صورتی که شما از یک سایت رایگان و گاها معمولی پروتکل SSL دریافت کنید. ممکن است که به صورت عمیق و دقیق امنیت سایت شما را بررسی نکنند. به همین دلیل است که در بخش قبل به شما استفاده از آموزش امنیت شبکه پیشنهاد شد. در نهایت به این نکته توجه داشته باشید که مراجعه به یک  سایت معتبر قبل از هر کس برای خود شما مفید است.

ssl پیشنیاز نماد اعتماد

زمانی که هر فرد بخواهد میزان اعتبار یک وب سایت را بررسی کند در اولین قدم به نماد اعتماد آن وب سایت دقت خواهد کرد، درصورتی که یک وب سایت ssl خود را رایگان دریافت کرده باشد نماد اعتماد آن نهایتا یک ستار میباشد. درصورتی که میخواهید نماد اعتماد دو ستاره دریافت کنید،باید پروتکل SSL را از یک سایت معتبر تهیه کنید. از طرفی اگر می خواهید اعتماد کاربران خود را جلب کنید. ابتدا باید به فکر گرفتن نماد اعتماد باشید.

نحوه فعال سازی ssl

نحوه فعال سازی ssl

با توجه به این که در مورد اهمیت استفاده از پروتکل امنیتی ssl آشنا شدیم و مفهوم کلی پروتکل ssl را درک کردیم حال نوبت به نحوه فعال سازی ssl رسیده است که به طور کلی برای فعال سازی این پروتکل امنیتی دو روش وجود دارد که در ادامه به آن ها میپردازیم، با ما همراه باشید.

پروتکل ssl به صورت رایگان

اولین چیزی که باید به آن فکر کنیم این است که برای چه هدفی از پروتکل SSL استفاده خواهیم کرد، با یک جستجوی ساده در مورد پروتکل SSL، صفحات زیادی به ما ارائه می شود. البته اگر این کار را به زبان انگلیسی انجام دهید اطلاعات دقیق تری به دست خواهید آورد. اما اگر هدف شما از استفاده از SSL افزایش امنیت خود و سایر کاربران است، اوضاع کمی تغییر می کند. توجه داشته باشید که پروتکل رایگان SSL معمولاً سه ماه تاریخ انقضا دارد.

ما به شما استفاده از خدمات CDN  را پیشنهاد می‌دهیم. علت این موضوع این است که شما بواسطه این خدمات اولا امنیت سایت خود را به صورت قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهید. دوما این خدمات از ابر دراک می‌باشد، که شما بواسطه استفاده از خدمات CDN هم امنیت سایت خود را افزایش می‌دهید و هم از یک SSL رایگان معتبر برای سایت خود استفاده می‌کنید. همانطور که در بخش‌های قبلی نیز گفته شد شما برای دریافت نماد اعتماد نیاز به SSL حداقل 6 ماه تا یکساله دارید. که بواسطه استفاده از این خدمات می‌توانید به این هدف دست پیدا کنید. برای اطلاعات بیشتر در خصوص cdn ها میتوانید مقاله سی دی ان چیست را مطالعه کنید.

نسخه پریمیوم پروتکل ssl

زمانی که قصد استفاده از پروتکل امنیتی ssl به صورت پریمیوم دارید باید در نظر داشته باشید که این نسخه ای که قصد خریداری آن را دارید به چه شکل و با چه دقتی لایه های حفاظتی خود را فعال کرده است. در واقع اس اس ال های پولی باید خدماتی به شما بدهند که نسخه های عادی به شما نمیدهند. نکته بسیار مهم دیگر در خصوص پروتکل امنیتی ssl این است که شرکتی که از آن خریداری میکنید باید خدمات و پشتیبانی خوبی را برای شما لحاظ کنند.

در آخر بررسی کنید چه گواهی هایی به شما می دهند مهم این است که خدماتی که به شما ارائه می شود کیفیت بالایی داشته باشد و همچنین مدت زمان ارائه خدمات به شما. به عنوان مثال، برخی از شرکت ها پروتکل SSL را ارائه می دهند. آنها یک بار به شما پول می دهند و به مدت ده سال هر شش ماه یکبار امنیت سایت و کیفیت ارتباطات شما را بررسی می کنند. اگر برای این خدمات هزینه می کنید، چندین SSL را با هم نگاه کنید.

ارور ssl چیست

ارور ssl چیست

تا به این بخش از مقاله به نکات مثبت و اهمیت استفاده از پروتکل امنیتی ssl را با هم بررسی کردیم، حال ممکن است که در برخی موارد شما با ارور ssl مواجه شوید. این خطا ممکن است که از سمت کاربر باشد و یا این که از سمت خود وب سایت، در صورتی که با این نوع از خطا ها مواجه شدید باید سریعا این مشکل را برطرف کنید زیرا این خطا موجب کاهش رتبه های شما در سئو سایتتان خواهند شد.

اما دلیل اصلی این خطا از سایت یا سرورهای میزبان شماست. اگر یک سرور تعریف نشده در هاست یا سرورهای خود دارید، ممکن است این خطا را مشاهده کنید. یا اگر از گواهینامه SSL نامعتبر یا منقضی شده استفاده کرده اید، ممکن است این خطا به کاربر نشان داده شود. توجه داشته باشید که تکرار این خطا به این معنی است که کاربران سایت شما را به درستی پیدا نکرده اند. پس سعی کنید این اشتباه را جدی بگیرید.

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند روی سایت شما تاثیر بگذارد این است که شما اطلاعات گواهی SSL خود را به درستی بار گذاری نکرده باشید. این موضوع می‌تواند روی زیر ساخت‌های سایت شما نیز تاثیر منفی داشته باشد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که گاهی ممکن است که این خطا به صورت موقتی رو سایت شما اعمال شود و پس از گذشت مدت کوتاهی از سمت شرکت که شما از آن خدمات خود را خریداری کرده‌اید، رفع شود. دقت داشته باشید شما برای جلوگیری از هرگونه خطایی لازم که به صورت پیوسته سایت خود را چک کنید.

جمع بندی

ما در این مقاله به بررسی اهمیت استفاده از گواهی ssl در وب سایت و همچنین تاثیر ssl در سئو سایت بحث کردیم، پیشنهاد میکنیم اگر که از این گواهی نام امنیتی در وب سایتتان استفاده نمیکنید سریعا اقدام به نصب و راه اندازی این گواهی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.