محتوا سئو شده

محتوای سئو شده چیست ؟ آموزش نوشتن محتوای سئو شده

hossein

لیست محتوای این مطلب

محتوای سئو شده یکی از مهم ترین بخش های سئو داخلی هر وب سایتی میباشد، اگر بخواهیم بگوییم که محتوای سئو شده چیست میتوانیم به زیان ساده بگوییم که تولید محتوای بهینه‌سازی شده که پتانسیل قرار گرفتن در رتبه های صفحه اول نتایج سرچ را در موتور های جستجو را داشته باشد.

در این مقاله که توسط همیار سایت گرد آوری شده است شما در ابتدا متوجه خواهید شد که محتوای سئو شده چیست و در ادامه به آموزش نوشتن محتوای سئو شده میپردازیم، با ما در ادامه همراه باشید.

محتوای سئو شده چیست

محتوای سئو شده چیست ؟

در حقیقت تعریف مشخصی برای محتوای سئو شده نمیتوان بیان کرد، اما برای محتوای سئو شده میتوان یک تعریف کلی در نظر گرفت آن هم این است که به مجموعه اقداماتی که برای تولید محتوای منحصر به فرد همراه با رعایت کامل نکات سئو سایت که باید در نظر داشته باشیم را تولید محتوای سئو شده میگویند.

در نظر داشته باشید که شما هرچقدر نکات سئو وب سایت را در نوشتن محتوا خود در نظر بگیرید و تماما آن ها را اجرا کنید، محتوایی که در نهایت تولید میکنید یک محتوای سئو شده و منحصر به فرد است و توانایی قرار گرفتن در صفحات نخست سرچ موتور های جستجو را دارد. محتوای سئو شده را فردی نمیتواند تولید کند زیرا در ابتدا باید افراد هم تخصص کامل در حوزه سئو داشته باشند و هم این که با اصول نوشتن محتوا آشناییت کامل داشته باشند.

درصورتی که شما آشنایتی با اصول سئو وب سایت نداشته باشید نمیتوانید یک محتوا سئو شده تولید کنید و برعکس همین موضوع هم دقیقا صدق میکند یعنی اگر شما با اصول نوشتن محتوا آشنایی نداشته باشید نمیتوانید یک محتوای سئو شده تولید کنید. پس نتیجه خواهیم گرفت که برای نوشتن یک محتوا سئو شده لازم است که شما هم با اصول نگارشی و نکات کلیدی محتوا نویسی آشنا باشید و هم با اصول کلی سئو سایت، در این صورت شما توانایی نوشتن یک محتوای سئو شده حرفه ای و منحصر به فرد را خواهید داشت.

انواع محتوای سئو شده

انواع محتوای سئو شده

پیش از این که به آموزش نوشتن محتوای سئو شده بپردازیم لازم است که با انواع محتوا آشنا بشویم، به صورت کلی محتوا ها به محتواهای نوشتاری یا متنی، عکس ها و فیلم ها و محتوا های صوتی و پادکست ها تقسیم بندی خواهند شد. در کلیت انواع محتلف محتوا عبارت اند از :

  • پست های وبلاگی : این فرمت، رایجترین فرمت محتواست. یک پست می تواند ترکیبی از متن، تصاویر و
    ویدئو باشد. پست می تواند در انواع مطلب، لیست، آموزش، خبر با اطلاعات کلی
    نوشته شود.
  • صفحات ثابت : محتوایی که در صفحات ثابت سایت مانند صفحه درباره ما وجود دارد.
  • صفحات محصولات : محتوایی که شامل معرفی محصولات یا خدمات یک سایت می گردد.
  • صفحات لندینگ : صفحاتی که به طور خاص برای استفاده در کمپین های تبلیغاتی مانند تبلیغات همسان و یا تبلیغات در گوگل طراحی شده و یا اولین صفحه ای که کاربر در ورود به سایت با آن مواجه می شود.
آموزش نوشتن محتوای سئو شده

آموزش نوشتن محتوای سئو شده

حال که متوجه شدیم که محتوای سئو شده چیست و با مفهوم محتوای سئو شده آشنا شدیم به بحث آموزش نوشتن محتوای سئو شده میرسیم، لازم به ذکر است که شما باید از این پس محتوا هایی را که بر روی وب سایتتان منتشر میکنید طبق همین قوانین انتشار دهید و اگر محتوا های قبلی وب سایتتان سئو شده نیستند طبق قوانینی که در ادامه خواهیم گفت اقدام به سئو کردن محتوا های قدیمی وب سایتتان کنید و از سرچ کنسول درخواست کروال مجدد صفحه را بدهید.

قراردادن کلمه کلیدی برای محتوای وب سایت

اگر شما سئوکار هستید حتما با مفهوم واژه کلمه کلیدی آشنا هستید، شما باید برای محتوا هایی که مینویسید یک یا چند کلمه کلیدی مرتبط به هم در نظر بگیرید و محتوایی که مینویسید حول همان کلمه های کلیدی باشند.

در حقیقت کلمات کلیدی به محتوای شما این امکان را میدهند که کاربران با جستجو این کلمات به محتوای شما برسند، به عنوان مثال اگر کلمه کلیدی شما طراحی سایت فروشگاهی باشد، مخاطبان میتوانند با جستجو این کلمه به محتوای سئو شده شما دسترسی یابند. انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای محتوا نیاز به دانش و تحقیق دارد. ابزارهای زیادی در این زمینه وجود دارد و می توانید با استفاده از آنها موضوعاتی را که بیشترین تقاضا را در بین افراد جامعه دارند پیدا کنید. اگر رقابت در بین کلمه کلیدی شما زیاد باشد بهتر است که از کلمات لانگ تیل هم خانواده کلمات کلیدی انتخابیتان استفاده کنید.

تراکم کلمات کلیدی در محتوا

پس از این که کلمات کلیدی محتوای خود را شناسایی کردید و اقدام به نوشتن محتوای سئو شده کردید باید حواستان به تراکم کلمات کلیدی یا Keyword density خود باشد، تراکم کلمه کلیدی باید نه زیاد باشد و نه خیلی که باید اعتدال را رعایت کنید.

بهینه سازی تگ عنوان (Title Tag)

پس از انتخاب کلید واژه مناسب برای محتوای خود برای این که بتوانید یک محتوای سئو شده بنویسید لازم است که در قدم بعدی اقدام به نوشتن تگ تایتل کنید، در حقیقت مهم ترین تگ در آموزش نوشتن محتوای سئو شده تگ تایتل میباشد. شما باید برای تگ تایتل خود چکیده ای از کل محتوا بنویسید و همچنین تایتل شما باید ارتباط معانایی ویژه ای با محتوای که نوشته اید داشته باشد.

به عنوان مثال اگر شما قصد دارید از مزایای طراحی سایت شرکتی بنویسید و تایتل شما این عبارت است نباید دیگر به معایب آن اشاره کرد، البته در بعضی از مواقع میتوان به صورت جزئی به معایب هم اشاره کرد. برای نوشتن تگ تایتل نکات وجود دارد که در ادامه آن ها را با هم بررسی خواهیم کرد.

در نظر داشته باشید طول محتوای تگ تایتل نباید بیش تر از 60 کارکتر داشته باشد زیرا در صفحات سرپ گوگل تنها 60 کارکتر نمایش داده میشود و در ادامه در تایتلی که برای محنوای سئو شده خود مینویسید باید کلید واژه اصلی که در نظر دارید در آن به کار به برید، اگر کلمه کلیدی شما در ابتدای تایتل قرار گیرد تاثیر بسیار زیادی در رنکینگ شما خواهد گذاشت.

نکته مهم دیگری که بسیار مورد توجه است جذابیت تگ تایتل میباشد که اگر تایتل شما جذاب باشد و کاربران را ترغیب به کلیک کردن روی لینک شما بکند تاثیر بسیار زیادی در CTR یا نرخ تبدیل شما خواهد گذاشت، پس همیشه سعی کنید که تایتلی که مینویسید جذاب باشد تا کاربران را ترغیب کند که روی لینک شما کلیک کنند.

 

نکات کلیدی در نوشتن تایتل محتوا

بهینه سازی توضیحات متا (Meta Description)

توضیحات متا در حقیقت همان خلاصه ای از محتوای شما میباشد، اگر شما عبارت یا کلمه کلیدی را در گول سرچ کنید گوگل 10 نتیجه برتر را برای شما لیست میکند، در صفحه اول جستجو هر وب سایت یک لینک دارد که عنوانی را که درشت نوشته شده یاشد متا تایتل است و در زیر متا تایتل محتوای نمایش داده میشود که آن متا دیسکریپشن است به تصویر زیر دقت کنید.

Meta Description

نوشتن توضیحات متا بسیار مهم است و تاثیر بسیار زیادی در CTR دارد، اگر که شما برای هر صفحه از وب سایتتان توضیحات متا ننویسید گوگل هر بار که لینک شما را به کاربران نمایش خواهد داد باه صلاح دید خود قسمتی از محتوای که نوشته اید را به عنوان توضیحات متا به کاربران نمایش خواهد داد، در این صورت ممکن است نرخ تبدیل شما کاهش یابد.

در نظر داشته باشید که توضیحات متا باید حداقل 160 کارکتر باشد اگر توضیحات بیشتر از این مقدار باشد گوگل مازاد آن را نمایش نخواهد داد، توجه داشته باشید که برای نوشتن محتوای سئو شده حتما از کلمه کلیدی در توضیحات متا استفاده کنید و سعی کنید که کلمه کلیدی اصلی شما در ابتدای توضیحات متا باشد، در این صورت در رنکینگ تاثیر بسزایی خواهید دید.

 

بهینه سازی تگ H1 یا هدینگ

قطعا تا به حال متوجه نقش پر اهمیت تگ h1 در محتوای سئو شده، شده اید. در حقیقت تگ h1 مهم ترین بخش یک محتوا میباشد و مهم ترین عنصر یک صفحه است. شما میتوانید تگ h1 را با تگ تایتل یکی در نظر بگیرید با این حال که باید کلمه کلیدی در تگ h1 آمده باشد. به این صورت که اگر امکان دارد در ابتدای تگ قرار گیرد.

قرار دادن کلمه کلیدی اصلی در پراگراف اول

پاراگراف اول متن را می توان یکی دیگر از نکات مؤثر محتوایی در سئو دانست. خوب است کلمه کلیدی اصلی را در ابتدای پاراگراف قرار دهید. البته اگر این امکان وجود ندارد، مهم نیست، اما کلمه کلیدی اصلی باید در 100 کلمه اول محتوا باشد. تیم همیار سایت را می توان قوی ترین و بزرگترین تیم در زمینه تولید محتوای سئو دانست.

بهینه سازی تگ های هدینگ (h2، h3)

در این بخش از مقاله محتوای سئو شده چیست به موضوع سر تیتر یا زیر عنوان ها می رسیم. سر تیترها از تگ های H2 تا H6 تشکیل میشوند. حداقل یکی از سر تیتر یا زیرعنوان ها باید حاوی کلمه کلیدی اصلی باشد. در سایر سر تیترها نیز بهتر است از Lsi یا کلمات کلیدی مرتبط استفاده شود. به ازای هر 200 الی 300 کلمه بهتر است یک سر تیتر در متن ایجاد شود. البته اگر موضوعی طولانی شود و بین دو سر تیتر 400 کلمه شود نیز از نظر سئو مشکلی ندارد. بهتر است کلمه کلیدی اصلی یا کلمات کلیدی مرتبط در ابتدای سر تیتر بیایند، البته اگر در وسط یا انتهای سر تیتر بیایند نیز از نظر سئو مشکل خاصی به وجود نخواهد آمد.

استفاده از محتوا های تصویری و ویدئویی

در نظر داشته باشید که یکی از شاخصه های محتوای سئو شده این است که نعامل کاربر با محتوا زیاد باشد، یکی از راهکار هایی که میتوانید تعامل کاربران را با محتوای خود بیشتر کنید این است که از تصاویر، ویدئو ها و پادکست های صوتی استفاده کنید.

در نظر داشته باشید که کفیت عکس ها و ویدئو ها باید به گونه ای باشد که کاربران را مجذوب خود کند و همیشه برای تصاویری که در محتوای خود قرار میدهید یک alt بنویسید تا گوگل بتواند عکسی که شما بارگزاری کرده اید را به خوبی بخواند و همچنین این کار به سئو تصاویر شما بسیار کمک خواهد کرد و نتایج برتر جستجو تصاویر را میتوانید به راحتی کسب کنید.

بهتر است نام تصاویر نیز همان توضیحات ALT تصاویر باشد. البته باید به حجم فایل ها نیز توجه کرد، زیرا هر فایلی که حجم بالایی داشته باشد، ممکن است تاثیر منفی بر روی سرعت لود سایت بگذارد. کاهش سرعت بارگذاری سایت خودش یکی از عوامل کاهش رتبه سئو سایت به شمار میرود.

لینک سازی داخلی

یکی دیگر از شاخصه های محتوای سئو شده استفاده از لینک سازی داخلی در صفحهات وب سایت میباشد یکی از روش های لینک سازی داخلی استفاده از استراتژی هاب اسپوک میباشد، این روش اینگونه است که شما یک صفحه قدرتمند وب سایتتان را در نظر میگیرید از صفحات دیگر به آن صفحه لینک سازی انجام خواهید داد.

این استراتژی سئو میتواند برای افرادی که چند وب سایت دارند هم کار آمد باشد به این گونه که از وب سایت های ضعیف تر از لحاظ سئو به وب سایت هایی که قدرت بیشتری دارند لینک سازی انجام شود، در این روش تمامی صفحات یک وب سایت قدرتمند خواهند شد.

لینک سازی خارجی

و اما یکی دیگر از مهم ترین نکات نوشتن محتوای سئو شده این است که از لینک سازی خارجی درون محتوا استفاده کنید گاهی اوقات لازم است مقاله یا ترجمه دقیقی از متن منتشر شده به زبان دیگری در وب سایت های دیگر منتشر شود. در صورتی که این کار با ذکر منبع و قرار دادن لینک منبع انجام نشود کپی محسوب می شود. با توجه به اینکه هیچ کپی برداری از نظر سئو در تولید محتوا مجاز نیست، این امر می تواند آسیب جدی به سئو وب سایت وارد کند. برای رفع این مشکل می توانید لینک فونت استفاده شده را در انتهای مطلب قرار دهید. البته نباید در مورد قرار دادن لینک زیاده روی کنید.

سخن آخر

قطعا با خواندن این مقاله متوجه شده اید که محتوای سئو شده چیست نکته ای که در پایان این مقاله لازم است که بگوییم این است که تمامی محتوا هایی که در یک صفحه بارگذاری خواهند شد مانند تصاویر و ویدئو ها باید کم حجم باشد در این صورت میتوانید تغییرات بسیار زیادی را در رنکینگ کلمات و عبارات خود مشاهده کنید در نظر داشته باشید آپ تایم یا سرعت لود سایت یکی از فاکتور های اساسی رتبه بندی از نظر گوگل شناخته خواهد می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.