سئو کلاه خاکستری چیست و 8 تکنیک برتر آن

mobin

لیست محتوای این مطلب

اگر بخواهیم مبحث سئو را به چند قسمت تقسیم کنیم، می توانیم بگوییم سئو دارای سه قسمت سئو کلاه سفید، سئو کلاه سیاه و سئو کلاه خاکستری است. همان طور که می دانید، سئو دارای تکنیک هایی است که ممکن است مفید نباشد و مورد استفاده نیز قرار نگیرد. معمولا به تکنیک هایی که از نظر گوگل قانونی هستند و می توانیم آن ها را برای سئو سایت خود مورد استفاده قرار دهیم سئو کلاه سفید گفته می شود و به آن دسته از تکنیک هایی که از نظز گوگل غیر غانونی است و اصطلاحا راه دررو است، سئو کلاه سیاه گفته می شود. اما سئو کلاه خاکستری چیست و به چه تکنیک هایی سئو کلاه خاکستری کفته می شود؟ امروز در این مقاله می خواهیم درباره سئو کلاه خاکستری و تکنیک های آن صحبت کنیم. پس با همیار سایت همراه باشید.

سئو کلاه خاکستری

سئو کلاه خاکستری چیست؟

تعریف سئو کلاه خاکستری مقداری دشوار است. برپایه تعریفی که جان اندرو، متخصص سئو در این باره کرده است: سئو کلاه خاکستری چیزی مابین سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه نیست، بلکه این روش شامل تکنیک هایی می شود که اگر گوگل از آنها باخبر شود سایت شما را جریمه خواهد کرد. افرادی معمولا از این تکنیک بیشتر استفاده می کنند که خیلی به قانون پایبند نیستند اما نمی خواهند کار غیر قانونی نیز انجام دهند. 

اگر بسیاری از تکنیک های سئو کلاه خاکستری توسط متخصصان سئو مورد استفاده قرار بگیرد می تواند تاثیر بسیار مثبتی بر روی سایت بگذارد. اما باید در نظر داشته باشید با انجام این روش سایت خود را به لبه پرتگاه می برید و یک اشتباه کوچک می تواند باعث پرت شدن سایت شما شود. به همین علت نمی توان از صد درصد جواب دادن این تکنیک ها اطمینان پیدا کرد. پس تعریف کلی سئو خاکستری را می توانیم این گونه بیان کنیم که سئو کلاه خاکستری شامل تکنیک هایی می شود که شبیه به شئو کلاه سیاه است، اما اگر به درستی از این روش ها استفاده شود می تواند برای سایت و رتبه بندی سایت تاثیر بسزائی بگذارد.

اهمیت سئو کلاه خاکستری

اهمیت سئو خاکستری

درک درست سئو کلاه خاکستری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چرا که اگر از این تکنیک ها بدرستی استفاده شود می تواند بر روی رتبه بندی سایت تاثیر بزارد، همچنین با انجام این تکنیک ها بسیاری از هزینه ها کاهش پیدا می کند. الگوریتم های گوگل از هوش بسیار بالایی برخوردار هستند و همان طور که می دانید هرساله گوگل در آنها آپدیت و تغییرات زیادی انجام می دهد. ممکن است در آپدیت های گوگل برخی از تکنیک های سئو کلاه خاکستری بعدا جریمه شود. برای همین موضوع یک سئو کار متخصص باید اطلاعات و دانش خودش را در این باره بروز نگه دارد. 

آیا باید از تکنیک های سئو خاکستری استفاده کنیم؟

 اگر با این نوع تکنیک آشنا نیستید توصیه همیار سایت به شما این است که به هیچ عنوان از این روش استفاده نکنید. زیرا گوگل بسیار حساس است و در صورت رعایت نکردن یک نکته ریز می تواند منجر به جریمه شدن سایت شود و به رتبه شما در گوگل نیز لطمه وارد شود. یک سئوکار باید قبل از استفاده از هر تکنیکی درباره چگونه درست انجام دادن آن تکنیک تحقیق کند تا به سایت آسیب نرساند و از خط قرمز گوگل عبور نکند.

تکنیک های مورد استفاده در سئو کلاه خاکستری

خرید دامین

دامنه های زیادی موجود هستند که تاریخ انقضایشان به پایان رسیده یا قیمت بسیار پایینی دارند و مطالبی که بر روی سایت موجود است با محتوای سایت شما خوانایی دارد و در واقع در یک راستا فعالیت می کنند. شما باید این دامنه ها را خریداری کرده و از مطالب سایت مهره ببرید و با پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط با محتوای خود به سایت خود لینک بدهید. لازم به ذکر است که قبل از خریداری این دامنه ها باید چک کنید که دامنه های مورد نظر شما توسط گوگل جریمه نشده باشند. شما می توانید برای سایت های جدید محتوا های کوتاه بنویسید و به سایت خود با کلمه کلیدی مرتبط لینک بدهید.

حساب های جعلی در شبکه های اجتماعی درست کنید

انجام این کار زیاد درست نیست و غیر اخلاقی است اما می تواند بر روی سایت شما تاثیر خوبی بگذارد. شما می توانید با ایجاد چند اکانت جعلی در شبکه های اجتماعی تحت عنوان سایت خود و نوع فعالیت آنها اقدام به بک لینک گرفتن از شبکه اجتماعی های مختلف مانند توییتر، فیس بوک، اینستاگرام و لینکدین کنید.

طراحی مجدد سایت سئو خاکستری

طراحی دوباره سایت

همیشه سایت خود را پس از چند مدت دوباره طراحی کنید. متخصصان سئو در نظر دارند که لازم است پس از گذست چند سال از طراحی اولیه سایت، آن را مجددا طراحی کنید. با طراحی دوباره، به خاطر اینکه کد ها و دستورات سایت تغییر می کند الگوریتم های گوگل محتوای سایت را مطالب تازه می خواند و برای همین موضوع ارزش بسیار زیادی قائل می شود. البته طراحی مجدد سایت دارای نکته های ریز بسیاری است که کار هر کسی نیست و باید توسط یک طراح حرفه ای انجام شود. اما با این حال جزو سئو کلاه خاکستری محسوب می شود.

کامنت گذاشتن

نظردهی در سایت های دیگر و حتی درج لینک های سایت خود در سایت های دیگر اگر بدرستی انجام شود می تواند بر روی سایت بسیار موثر واقع شود. می توان کفت این روش، تکنیک بسیار خوبی از سئو کلاه خاکستری است اما ممکن است لینک های صفحاتی که در کامنت ها درج کردید گوگل جریمه کند، مخصوصا زمانی که صاحب پیچ یا سایت کامنت ها را اسپم اعلام کند.

بک لینک به سایت خود

خرید بک لینک شدیدا از سوی گوگل ممنوع اعلام شده اما با این حال یک سری از افراد با صاحب سایت های دیگر تبادل لینک انجام می دهند. تبادل لینک روش های بسیاری دارد که یکی از روش ها معرفی دیکدیگر در سایت خود است. استفاده از تکنیک بک لینک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و اگر به صورت ناشیانه مورد استفاده قرار بگیرد می تواند عواقب بسیار بدی برای سایت شما داشته باشد. همان طور که در بخش های قبل گفتیم الگوریتم های گوگل بسیار باهوش هستند و براحتی نمی توان آنها را با مطالب محتوا دور زد و مانند راه رفتن بر روی لبه دره است.

کلیک بر روی لینک های سایت خود در شبکه های اجتماعی

این روش تا حدی منسوخ شده است اما برای انجام این تکنیک می توانید با IP های مختلف بر روی لینک هایی که در شبکه های اجتماعی قرار دادید کلیک کنید و وارد سایت خود شوید. این تکنیک نیز یکی از روش های سئو کلاه خاکستری می باشد.

بکار بردن کلمات کلیدی فقط در عنوان

برخی از افراد کلمات کلیدی اصلی خود را فقط در عنوان و تگ H1 به کار می برند و در متن هیچ اشاره ای به آن ندارند. باید به یاد داشته باشید که محتوایی که شما در حال نوشتن آن هستید باید بر پایه سئو باشد. اینکه بکار بردن کلمات کلیدی در عنوان ها تاثیری بسیار خوبی دارد شکی نیست، اما گوگل به سرعت متوجه می شود که شما در حال دور زدن گوگل هستید، مگر اینکه متنی که شما نوشته اید کوتاه باشد. در متن های زیر 1000 کلمه این روش جواب می دهد که به نوعی سئو کلاه خاکستری می باشد.

قرار دادن لینک سات خود در ایمیل سایت های خبری

این تکنیک مانند بک لینک است با این تفاوت که شما به صاحب سایت های خبری هزینه ای پرداخت می کنید که لینک سایت شما را در یک محتوا از سایت خود به عنوان خبر قرار دهند. این روش نیز مانند روش های قبلی جزو تکنیک های سئو کلاه خاکستری است که می تواند در صورت بروز یک مشکل کوچک سایت شما توسط گوگل جریمه شود و قصعا تاثیرات خوبی بر روی سایت ما نخواهد گذاشت. 

روش ها و تکنیک های بسیار دیگری نیز وجود دارد مانند پرداخت هزینه به دیگر سایت ها برای قرار دادن لینک سایت شما، فروم ها و دایرکتوری هایی که فقط اجازه بک لینک می دهند و شما نیز باید لینک سایت آنها را در سایت خود قرار دهید و… 

حتی در برخی از شرایط می توانیم از تکنیک های سئو کلاه سیاه نیز استفاده کنیم فقط باید مراقب باشیم که از خط قرمز گوگل رد نشویم. دانستن چگونه استفاده کردن از تکنیک های سئو کلاه خاکستری بسیار مهم است و اگر با آن آشنا نیستید حتما با یک متخصص سئو مشورت بگیرید.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم تعریفی از سئو کلاه خاکستری داشته باشیم و درباره تکنیک هایی که می توان در سئو کلاه خاکستری استفاده کرد، صحبت کردیم و امیدواریم شما با خواندن این مطلب بتوانید به درستی بر روی سایت خود  از این تکنیک ها استفاده کنید. همیار سایت همچنان در تلاش است تا بهترین خدمات سئو و طراحی سایت را به شما ارائه دهد و شما می توانید برای مشاوره و دریافت خدمات از طریق شماره های تماس با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *