کلودفلر چیست و چه کاربردی دارد

کلودفلر چیست و چه کاربردی دارد

hossein

لیست محتوای این مطلب

کلودفلر (Cloudflare ) در گذشته بیشتر به عنوان یک شبکه تحویل محتوا (CDN) شناخته می شد،اما امروزه فراتر از آن است و طیف وسیعی از خدمات را ارائه می دهد که قسمت بزرگی از آن شامل امنیت و شبکه می شود.در واقع ماموریت اصلی کلودفلر کمک به ایجاد اینترنتی بهتر است.

برای درک بهتر این موضوع می توانید تجربه خودتان از دنیای اینترنت را در نظر بگیرید، وقتی به یک صفحه سایت کند بر می خورید یا سایت که به دلیل نداشتن امنیت بسته شده چه حسی پیدا می کنید؟ اینجاست که سایت هایی مانند کلود فلر به کمک سایت اختصاصی شما می آیند.

کلودفلر چیست و روش کار آن

کلودفلر چیست ؟

شاید بهتر باشد ما ابتدا با وب سرور (web server) آشنا شویم.هر آنچه که در یک سایت مشاهده می کنید مانند : عکس، ویدیو، متن و… باید در یک فضا ذخیره شوند.برای این کار و با استفاده از سرور های بسیار بزرگ تمامی اطلاعات یک سایت در یک فضا به اسم وب سرور ذخیره می شود.

وقتی ما وارد سایتی می شویم یا حتی وقتی روی یک سایت کلیک می شود تا اطلاعاتی از آن دریافت شود، تمامی اطلاعات مورد نیاز ما از وب سرور بارگذاری می شود.در واقع پس از در خواست کاربران از سایت، وب سرور درخواست ها را لود می کند، طبیعتا هرچه سریعتر این کار انجام شود، سرعت سایت بیشتر خواهد بود.

برای درک بهتر نیاز به شناخت سی دی ان (CDN) نیز داریم.CDN که مختصر شده «Content Delivery Network» است، درواقع مجموعه ای از سرور های مختلف است که در نکات مختلف و با فاصله از همدیگر قرار دارند و باعث می شود وقتی کاربری درخواستی داشت، CDN که در نزدیکی کاربر است، درخواست خود را ارائه دهد.

طبیعتا این سرویس تاثیر بسیار زیادی در سرعت لود دارد و باعث می شود که سرعت سایت افزایش پیدا کند.این افزایش هم در رضایت کاربر و هم در رتبه بندی و سئو سایت بسیار تاثیر گذار است.

وقتی سک وب سایت از کلودفلر Cloudflare استفاده می کند این سرویس قبل از ارسال درخواست از سرور ها، آن ها را از نظر لمنیتی بررسی می کند تا اگر حمله ای روی سایت صورت گرفته باشد، توسط این سرویس خنثی شود.البته این سرویس هیچ دخالتی در سایت ندارد و تنها ترافیک یک سایت را بررسی می کند.

 
54955494image25255B925255D کلودفلر چیست و چه کاربردی دارد

چه سایت هایی می توانند از کلود فلر استفاده کنند؟

نکته اصلی کلودفلر در این است که این سرویس به صورت رایگان در اختیار عموم است و پلن های رایگان آن شامل امکانات مناسبی است.برای وصل شدن سرویس کلودفلر لازم است DNS آنروی دامنه آن ست شود.در واقع با این کار تمامی ترافیک های سایت شما از نظر امنیتی بررسی می شوند.

سرویس Cloudflare برای سرعت بخشیدن به سایت ها از تکنولوژی (Anycast) استفاده می کند.در واقع این تکنولوژی باعث می شود تا کاربر به نزدیک ترین سرویسی که اطلاعات سایت روی آن قرار دارد وصل شده و اطلاعات را بگیرد.

طبق گفته ی مدیران این سرویس روزانه هزاران نفر به این سرویس اضافه می شوند تا جاییکه الان بیش از 10 میلیون وب سایت از سرویس های کلودفلر استفاده می کنند.شبکه کلود فلر به نزدیک 200 شبکه فعال وصل است.

از نظر فنی، اگر یک وب سایت دارید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که در Cloudflare ثبت نام کنید. سپس، وب سایت خود را به کنترل پنل آن اضافه کنید. از آن به بعد، تقریباً رایگان است. تکه‌هایی از داده‌های وب‌سایت شما در سرورهای Cloudflare در چندین مکان در سراسر جهان ذخیره می‌شوند.

هنگامی که یک بازدیدکننده از وب سایت شما درخواست می کند، Cloudflare هنگام برقراری ارتباط با وب سایت شما، داده های کش شده را از نزدیک ترین مکان برای آنها ارسال می کند. این اغلب باعث می‌شود که بازدیدکنندگان اطلاعات را خیلی سریع‌تر از زمانی که مستقیماً به وب‌سایت شما درخواست می‌دهند، دریافت کنند.

در همان زمان، تمام داده های عبوری از سرورهای Cloudflare نظارت می شود. به این ترتیب، حملات احتمالی را مسدود می‌کنند، ربات‌ها و هر چیز دیگری که به  امنیت وب‌سایت شما صدمه می زدنند را فیلتر می‌کنند.با همیار سایت همراه باشید.

مزایای استفاده از کلودفلر

مزایای استفاده از کلود فلر

قابل درک است که ممکن است در مورد Cloudflare به دلیل نحوه رشد آن سردرگمی وجود داشته باشد. ولی آنها همچنان بر سه حوزه کلیدی تمرکز می کنند: امنیت، عملکرد و قابلیت اطمینان بودن .

افزایش سرعت سایت توسط کلودفلر با CDN

به لطف روشی که امروزه گوگل کار می کند و اهمیت بالای سئو، سرعت برای صاحبان وب سایت در همه جا تبدیل به یک مورد ارزنده شده است. یک وب سایت سریعتر به معنای رتبه بندی جستجوی بالاتر، نرخ تبدیل بالاتر و به طور کلی تجربه بازدیدکننده بهتر است.یکی از مهم ترین قسمت های سئو مخصوصا در طراحی سایت فروشگاهی، سرعت لود سایت است.

تصور کنید بخش هایی از وب سایت شما در سرورهای Cloudflare در مکان های مختلف ذخیره می شود. هر بار که یک بازدیدکننده سعی می کند به وب سایت شما دسترسی پیدا کند، Cloudflare از نزدیکترین مکان ذخیره شده پاسخ می دهد. قدرت مطلق سرورهای Cloudflare همراه با مکان‌های کوتاه‌تر انتقال داده به این معنی است که وب‌سایت شما سریع‌تر از همیشه در مرورگرهای بازدیدکنندگان بارگیری می‌شود.

در همین حال، وب سرور شما زمان دارد تا هر محتوای ذخیره نشده دیگری را به سرورهای Cloudflare تحویل دهد. تئوری Cloudflare توسط محاسبات لبه دنبال می‌شود که سعی می‌کند داده‌ها و منابع محاسباتی را تا حد ممکن نزدیک به بازدیدکننده نگه دارد. این به کاهش زمان حرکت داده ها در اینترنت کمک می کند.

فشرده سازی و کم حجم کردن

یکی از راه های افزایش سرعت سایت حذف کردن فایل هی اضافی، بخش های اضافی، فضاهای خالی و موارد مانند این ها است.یکی دیگز از خدمات کلودفلر، پاکسازی منابع اضافی روی سرور ها و فشرده سازی فایل هایی است که می توانند حجم بسیار بالایی را اشغال کنند.این فایل ها شامل فایل های html,js,css,font و… است.

در واقع کلود فلر با تاثیر روی این فایل ها و کاهش حجم آنها سرعت رد و بدل شدن اطلاعات را بیشتر می کند و همانطور که قبلا اشاره شد،این افزایش سرعت می تواند روی سئو سایت تاثیر زیادی داشته باشد.

پشتیبانی از پروتکل HTTP / 2 

HTTP/2 جدیدترین‌ به‌روزرسانی ارائه شده توسط IEFT برای پروتکل HTTP به حساب می‌آید.در واقع این پروتکل، بروزرسانی از پروتکل قدیمی تر آن یعنی HTTP/1.1 است. در واقع باتوجه به تغییرات وب در سال های اخیر عرضه HTTP/2 بیش از پیش ضروری به‌نظر می‌رسید.این بروز رسانی در جهت افزایش سرعت و امنیت سایت ها بود.

سرویس کلود فلز از این پروتکل برای تسریع عملکرد سایت ها استفاده می کند.

استفاده از SSL رایگان

پروتکل رمز گذاری SSL یک ضرورت برای امنیت وب سایت ها است.شما با استفاده از این پروتکل به کاربران خود تضمین می دهید که ارتباط آنها با شما کاملا ایمین استو از طریق HTTPS کنترل می شود.

بالا بودن امنیت DNS

ما برای وصل کردن کلودفلر از DNS های آن استفاده می کنیم،این کار نه تنها سرعت سایت را بالا می برد بلکه یک دی ان اس با امنیت بالا نیز هست.طبیعتا داشتن امنیت مخصوصا برای طراحی سایت شرکتی و سایت هایی که از نظر امنیتی توجه ویژه ای به آنها می شود یک امر ضروری است.

کنترل کاربران با فناوری ابری WAF

یکی دیگر از مزایای سرویس کلود فلر فایروال وب WAF یا web application firewall با نظارت بر ترافیک HTTP بین یک برنامه وب و اینترنت از برنامه‌های کاربردی وب محافظت می کند.موردی که در سایت های خارجی بسیار محبوبیت دارد. معمولا از برنامه‌های وب در برابر حملاتی مانند جعل بین سایتی، اسکریپت بین سایتی XSS، file inclusion و SQL injection و… محافظت می‌کند.

برای همین در طراحی سایت هایی مانند طراحی سایت در کانادا و یا کشور های دیگر بسیار مورد توجه است.این سرویس وظیفه محافظت از برنامه‌های کاربردی وب دربرابر حمله‌های مخرب و ترافیک ناخواسته اینترنت، مانند ربات‌ها و تزریق کد و حمله‌های DDoS را برعهده دارد.

بهینه سازی تصایر

یکی از راه های بسیار موثر در افزایش سرعت سایت، کاهش حجم تصاویر است.در زمانی که بیشتر حجم فضای وب سایت ها را عکس تشکیل می دهد، توانایی کاهش حجم این عکس ها، یکی دیگر از سرویس های کلودفلر است.

WebSockets

وقتی وارد پیام رسان هایی مانند تلگرام و واتساپ در وب می شویم می بینیم که سرعت بالایی دارند . آیا تابحال به این نکته توجه داشتید که چرا سرعت ارسال و دریافت پیام (بدون در نظر گرفتن سرعت اینترنت شخصی) در این پیام رسان های تحت وب بالا است؟

به صورت خلاصه WebSocket  برخلاف روش هایی که قبل از آن وجود داشت،  پروتکلی بر مبنای TCP است که کاملا متمایز از HTTP میباشد. سرویس کلود فلر، ترافیک WebSockets را به سرور اصلی خود، بدون هیچ گونه تنظیم دستی هدایت می کند

دسترسی همیشگی

وقتی در بدترین حالت یک سایت از دسترس خارج می شود، بازهم جای نگرانی نیست، چون کلودفلر با داشتن سرویسی قدرتمند،به دلیل وجود کش های ذخیره شده در سروهای کلود فلر سایت را لود می کند.

فایروال

یکی از راه های حملات به سایت ها که زیاد نیز استفاده می شود، حملات DDoS Protection است.این حملات مبتنی بر درخواست های زیاد می باشد.کلودفلر با داشتن فایروال های قدرتمند، این آی پی ها رو بلاک می کند و از ورود آنها جلوگیری می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *