تگ کنونیکال

تگ کنونیکال چیست و چه کاربردی دارد

hossein

لیست محتوای این مطلب

تگ کنونیکال برای معرفی نسخه اصلی یک صفحه در وب سایت به موتور های جستجو استفاده خواهد شد. به زبان ساده تر تگ های کنونیکال به موتور های جستجو میگویند که یک صفحه را به چه شکلی خزش کنند، و یا این که یک صفحه وب سایت چقدر مورد اهمیت است.

در صورتی که وب سایت شما داری یک محتوا یکسان با چند آدرس مختلف داشته باشد، میتوانید با استفاده از تگ کنونیکال به موتور ها و خزندگان بفهمانید که کدام نسخه، نسخه اصلی این محتوا میباشد. 

همیار سایت در این مقاله به طور کاملا مفصل در مورد این موضوع که تگ کنونیکال چیست صحبت خواهد کرد، شاید اگر به تازگی شروع به آموزش سئو سایت کرده باشید درک این موضوع برای شما مقداری سخت باشد اما سعی بر این است که مطالب به زبان کاملا ساده بیان شوند.

همانطور که تا به حال متوجه شده اید تگ کنونیکال یه منظور جلوگیری از رتبه بندی محتوای تکراری در وب سایت ها کاربرد دارد، در نظر داشته باشید که ممکن است در هر وب سایتی محتوای تکراری وجود داشته باشد اما باید به عنوان یک متخصص سئو توانایی این را داشته باشید که محتواهایی که در وب سایت وجود دارد را بدون این که تداخلی به وجود بیاید دسته بندی کنید.

تگ کنونیکال چیست

تگ کنونیکال چیست ؟

تگ کنونیکال یک تگ HTML بسیار مهم و کاربردی است که در قسمت هد هر صفحه قرار خواهد گرفت و به خزنده های موتور های جستجو با اهمیت ترین نسخه یک محتوا را بین خواهد کرد. نحوه نگارش تگ کنونیکال به روش زیر میباشد:

</” /link rel=”canonical” href=”https://example.com/sample-page>

اگر شما نیز در وب سایتتان تگ صفحاتی با محتوای یکسان اما URL های متفاوت دارید باید حتما از این تگ در هد صفحات فرعیتان استفاده کنید و آدرس صفحه هدفتان را در این تگ قرار دهید.

در نظر داشته باشید که اگر به درستی از تگ کنونیکال در وب سایتتان استفاده نکنید ممکن است که اثرات منفی در صفحات شما به وجود بیاورد، پس در خصوص این تگ باید با دقت بالا عمل کنید. اگر شما اقدام به طراحی سایت وردپرسی کرده اید استفاده از این تگ برای شما بسیار آسان تر از وب سایت اختصاصی میباشد و عملا به زیر ساخت خاصی احتیاج ندارید.

duplicate content 5 تگ کنونیکال چیست و چه کاربردی دارد

اهمیت و کاربرد تگ کنونیکال در سئو

همانطور که میدانید یکی از مهم ترین فرایند های سئو محتوا این است که محتوایی که نگارش میکنید به هیچ عنوان محتوایی تکراری و یا محتوای کپی شده نباشد. اگر که در صفحاتتان از محتوای تکراری استفاده میکنید گوگل و خزندگان آن در برخورد با آن محتوا به درستی عمل نخواهد کرد. و انتخاب مواردی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد را برای وب سایتتان سخت میکند.

  • کدام نسخه از صفحه باید ایندکس شود؟
  •     کدام نسخه از صفحه در کلمات کلیدی مرتبط باید در نتایج جست و جو نشان داده شود؟
  •     اعتبار لینک های ورودی به یک صفحه منتقل شوند و یا بین چندین صفحه تقسیم شوند؟
شما با استفاده درست از تگ کنونیکال میتوانید به خزندگان بفهمانید که کدام نسخه از محتوا را ایندکس و رتبه بندی کند و اعتبار لینک ها را به کدام یو آر ال انتقال دهد.
در صورتی که از این تگ پرکاربرد استفاده نکنید خود گوگل به صلاحدید خود تصمیم خواهد گرفت که کدام نسخه از محتوا های تکراری را ایندکس و رتبه بندی کند، البته اصلا پیشنهاد این کار را نمیدهیم زیرا ممکن است که محتوایی از نظر گوگل محتوای مرجع شناخته بشود که نسخه اصلی محتوایتان نیست پس بهتر است که از تگ کنونیکال در محتواهای تکراریتان استفاده کنید تا به این چنین مشکلاتی برنخورید.
نکته ای که در خصوص تگ کنونیکال بسیار مهم است این است که، گوگل می گوید که معمولا از تگ های کنونیکال پیروی میکند، اما نه همیشه. لطفاً توجه داشته باشید که اگر صریحاً صفحه را به عنوان نسخه اصلی فهرست کنید، ممکن است Google به دلایل مختلف آن را نپذیرد و صفحه دیگری را انتخاب کند.
 
دلایل ایجاد محتوای تکراری

دلایل ایجاد محتوای تکراری

در این بخش با دلایلی که ممکن است که گوگل محتوای های وب سایتتان را تکراری تصور کند را با هم بررسی خواهیم کرد، قبل از این که در این باره صحبت کنیم لازم است که بدانید گوگل صفحات شما را ایندکس نمیکند بلکه url های وب سایتتان را دیسکاور و سپس ایندکس میکند. در ادامه به دلایلی که گوگل یو آر ال های یکسانی را شناسایی میکند را با هم بررسی خواهیم کرد و این نکته هم بسیار مورد توجه و اهمیت است که در مواردی که در ادامه گفته خواهد شد حتما باید از تگ کنونیکال استفاده کنید در مواقع کاربرد تگ کنونیکال در سئو در موارد زیر خواهد بود.

چگونه از تگ کنونیکال استفاده کنیم

چگونه از تگ کنونیکال استفاده کنیم؟

زمانی که در شرایط هستید که باید برای صفحاتتان از تگ کنونیکال استفاده کنید باید تگ </” /link rel=”canonical” href=”https://example.com/sample-page> را در هد صفحات مورد نظر قرار دهید به علت به روز رسانی های اخیر گوگل و آپدیت های هسته اصلی گوگل باید در نظر داشته باشید که گوگل به کد ها و تگ هایی که در بادی یا بدنه یک صفحه قراردارد زیاد توجه نمیکند شاید دلیل اصلی آن موارد امنیتی باشد.

از این رو شما برای اینکه بتوانید به صورت بهینه این کار را انجام دهید می‌توانید از در ابتداء لینک صفحه مورد نظر خود را وارد کنید. سپس در مرحله بعد کد rel=”canonical”  وارد کنید و در مرحله بعد آن نیز href را وارد کنید و در آخرین مرحله نیز آدرس صفحه جدید را وارد کنید. برای درک بهتر به مثال زیر توجه کنید.


چگونه از تگ کنونیکال در وردپرس استفاده کنیم

با توجه به استفاده عموم مردم از طراحی سایت وردپرسی شاید برای شما نیز سؤال پیش آمده باشد که چگونه میتوان از تگ کنونیکال در وردپرس بدون استفاده از کد نویسی خاصی استفاده کرد.

یکی از ساده‌ترین راه هایی که میتوان به کمک آن از تگ کنونیکال در وردپرس استفاده کرد استفاده از افزونه ها و پلاگین های کمکی سئو میباشد. شما میتوانید از پلاگین رنک مث برای استفاده از تگ کنونیکال در وردپرس استفاده کنید. پس از نصب و تنظیمات افزونه رنک مث مطابق تصویر که در ادامه میبینید میتوانید به سادگی از تگ کنونیکال در وردپرس استفاده کنید.

استفاده از تگ کنونیکال در وردپرس

نکات کلیدی در استفاده از تگ کنونیکال

ما در این بخش به نکات کلیدی که در هنگام استفاده از تگ کنونیکال باید رعایت کنید میپردازیم، در نر داشته باشید که این نکاتی که در ادام بازگو خواهد شد لازم است که برای وب سایت های مختلف بررسی و شخصی سازی شود اما به صورت کلی با رعایت این نکات میتوانید به سادگی از تگ کنونیکال یه درستی استفاده کنید با ما همراه باشید.

استفاده از تگ کنونیکال در صفحات ارجاعی

فرض کنید در وب سایتتان 5 صفحه با محتوای یکسان وجود دارد، برای این که بخواهید یکی از این صفحات را به عنوان مرجع انتخاب کنید باید تمامی 4 صفحه را به صفحه انتخابی با تگ کنونیکال به گوگل معرفی کنید. در نظر داشته باشید که بهتر است صفحه اصلی خود را نیز به آدرس اینترنتی خودش کنوننیکال کنید، به این فرایند خود ارجاعی میگویند و یکی از بهترین روش های تاکیید ثانویه به گوگل میباشد. شما میتوانید برای صفحات مهمی که در وب سایت دارید از این تگ استفاده کنید در نظر داشته باشید که استفاده از این تگ محدودیتی ندارد اما شما باید به طور بهینه از این تگ استفاده کنید.

از کنونیکال در صفحه اصلی استفاده کنید

شاید در برخی از مواقع بهتر باشد که از تگ کنونیکال در صفحه اصلی وب سایتتان استفاده کنید، به این منظور که ممکن است در زمان تدوین و طراحی صفحه اصلی وب سایت از محتوای تکراری استفاده کنید در این خصوص بهتر است که از این تگ در صفحه اصلیتان استفاده کنید. استفاده از تگ کنونیکال در صفحه اصلی به شما کمک میکند که افت رتبه در صفحه اصلیتان نداشته باشید.

استفاده از تگ کنونیکال در محتوا یکسان محصولات

یکی از مهمترین نکاتی که شما در سایت‌های فروشگاهی باید به آن توجه داشته باشید این است که شما از تگ کنونیکال فقط برای محتوای یکسان استفاده نمی‌شود. بلکه اگر محتوای شما نزدیک به یک محتوای دیگر نیز است بهتر است که از تک کنونیکال استفاده کنید. به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است بسیار از دسته بندی محصولات فروشگاهی دارای محتوای مشابه باشد. در این صورت بهتر است که یک برنامه ریزی کوتاه مدت و میان مدت روی این موضوع داشته باشید.

استفاده از تگ کنونیکال در لینک سازی خارجی

اگر خدمات سئو سایت های رقیبتان را بررسی کنید متوجه خواهید شد که چندین صفحه با محتوا یکسان برای لینک سازی خارجی استفاده شده است. شاید برایتان سؤال  پیش بیاید که دلیل کار این افراد چیست؟

وبمستران معمولا یک سایت را به عنوان سایت اصلی در نظر میگیرند و از دیگر سایت ها از تگ کنونیکال استفاده میکنند. وبمستران با این کار می‌توانند قدرت و رتبه سایت اصلی خود را ببخشند. البته به این نکته نیز توجه داشته باشید در صورتی که شما روی مطالب غیر مشابه این کار را انجام دهید. گوگل به صورت خود کار تگ کنونیکال شما را مدنظر قرار نمی‌دهد. در این صورت رتبه و اعتبار مقالات به صورت متناوب پخش خواهد شد.

سخن آخر

ما در این مقاله در مورد این که تگ کنونیکال چیست صحبت کردیم و در ادامه به نحوه استفاده از تگ کنونیکال در وردپرس را نیز بیان کردیم. در نظر داشته باشید که از تگ کنونیکال زیاد استفاده نکنید. سعی کنید با تدوین استراتژی سئو اصولی مقدار استفاده از تگ کنونیکال را کاهش دهید. برای استفاده بهتر از تگ کنونیکال شما باید دانش سئویی و همچنین دانش مختصری از طراحی سایت داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.