سئو وبلاگ

آموزش سئو وبلاگ + سئو وبلاگ تا 100 درصد

mobin

لیست محتوای این مطلب

اگر دقت کرده باشید وارد هر سایتی که شوید یک بخش را به وبلاگ یا بلاگ اختصاص داده اند که داخل آن گر از محتوا های کاربردی و جدید است. البته این روز ها کمتر سئو کاری وجود ندارد که برای محض رضای خدا محتوا تولید کند و قطعا این قسمت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که از هر 10 سایت 8 تای آنها وبلاگ های فعال دارند. می توان گفت پس از اینکه محتوا تولید شد و به انتشار رسید مهم ترین بخش کار این است که محتوا سئو و یا بهینه شده باشد تا برای شما ورودی جذب کند و می توانید با استفاده از آنها لینگ سازی داخلی نیز انجام دهید. در این مقاله همیار سایت قصد دارد درباره چگونگی سئو محتوا با شما صحبت کند پس تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

یکی از پرسش هایی که اغلب افراد به بندبال پاسخ آن هستند این است که چگونه می توانیم محتوای وبلاگ خود را بهینه و سئو کنیم؟ در این مقاله قصد داریم به این پرسش پاسخ دهیم. شاید در نظر دارید سئو وبلاگ با سئو بقیه بخش های سایت متفاوت است اما اگر روی موضوع بهینه سازی سایت مسلط باشید، قرار نیست در این مقاله آموزشی دهیم بلکه قرار است فوت و فن های سئو وبلاگ را به شما توضیح دهیم و آنها را مورد بررسی قرار دهیم. اما قبل از شروع به سئو وبلاگ باید با خود وبلاگ آشنا شویم.

سئو وبلاگ

بلاگ یا وبلاگ چیست ؟

اگر شما سایت با هر موضوعی دارید نیاز است تا خدمات و محصولات خود را به مشتریان و کاربران معرفی کنید. اما اگر محتوا و یا مقاله مفید و کاربردی درباره کسب و کار خود دارید در قسمت وبلاگ می توانید آن را منتشر کنید. برای مثال فرض کنید یک وب سایت برای فروش گوشی های هوشمند دارید! اگر امروز ایفون 14 معرفی شد و داخل سایت مشخصات کامل آن را درج می کنید که باید از نوشتن محتوای اظافی نیز پرهیز کنید. برای نوشتن توضیحات محصول نمی توانید زیاد وارد جزئیات شوید و حتی بعضی از روش های نقد و بررسی نیز باید در وبلاگ انجام شود و شما می تونید به محصولاتی که دارید می تونید لینک بدهید.

وبلاگ ها در سایت های مختلف به دو دسته تقسیم می شوند: یکی از آن ها مانند سایت همیار سایت است که وبلاگ خود را در داخل سایت قرار داده است و یکی دیگر از بلاگ ها دامین جاداگانه ای دارند که این موضوع کاملا سلیقه ای می باشد. حال باید از اهمیت بهینه سازی وبلاگ صحبت کنیم تا کاربرد سئو وبلاگ خود را کامل درک کنیم.

اهمیت سئو وبلاگ

شما صفحه اصلی، خدمات و محصولات خود را سئو می کنید که کاربران از طریق سرچ گوگل و یا هر موتور جستجو دیگری شما را پیدا کنند و از خدمات شما بهره مند شوند و با بسیاری از روش های خدمات سئو می توانید ترافیک کاربری مورد نیاز خود را ایجاد کنید و درآمد خوبی نیز داشته باشید.دقیقا هدف از داشتن سئو وبلاگ نیز همین است و تنها یک تفاوت کوچک دارند.

کاربران در وبلاگ به دنبال آموزش و بر طرف کردن نیازهای خود هستند زمانی که شما به یک خدمات و یا محصولی نیاز دارید نوع سرچ شما با بقیه افراد متفاوت است. برای مثال اگر قصد داشته باشید گوشی هوشمند خریداری کنید باید عبارت خرید گوشی ایفون 14 پرو مکس را سرچ کنید. این عبارت به این معناست که شما می خواهید گوشی هوشمند مورد نظر را خریداری کنید، اما زمانی که شما سرچ می کنید چگونه می توان اپل آیدی ساخت؟ دیگر به دنبال خرید گوشی نیستید بلکه به به دنبال رفع نیاز خود و آموزش هستید.

برخی از افراد بر این باورند که نمی توان از این افراد مشتری ساخت زیرا آنها خرید خود را انجام داده اند ! اما این حرف کاملا اشتباه است شما می توانید در بخش وبلاگ همین مطلب به خرید گوشی و یا انواع لوازم جانبی گوشی هوشمند لینک دهید. لازم به ذکر است اگر شما محتوای مفید و کاربردی در وبلاگ خود منتشر نکنید کاربران به هیچ وجه وقت خود را صرف خواندن مقاله شما نمی کنند و سریعا صفحه را می بندند.

آموزش سئو محتوای وبلاگی

تا اینجای مقاله درباره وبلاگ و اهمیت آن صحبت کردیم. حال وقت آن است بریم سر اصل مطلب و درباره چگونه می توانیم سئو وبلاگ را خودمان انجام دهیم.

برای محتوای وبلاگ کلمات کلیدی مناسبی انتخاب کنید

کلمه کلیدی در سئو وبلاگ

یکی از مهم ترین مواردی که بیشتر افراد تازه کار به آن توجه نمی کنند این است که برای مقالات خود اصلا کلمه کلیدی در نظر نمی گیرند و فکر می کنند که برای نوشتن مقالات نیازی به کلمات کلیدی نیست. اما این افراد تازه کار سخت در اشتباهند، شما باید دقت داشته باشید که برای سئو وبلاگ خود کلمات کلیدی مناسبی انتخاب کنید و نباید آنها تکراری باشند. اگر منظور بنده را متوجه نشده اید اجازه دهید با یک مثال صحبت خود را کامل کنم. 

فرض کنید کلمه کلیدی وب سایت شما آموزش زبان انگلیسی است، شما می توانید محتوا هایی که مربوط به این حوزه هستند را برای مقاله های خود انتخاب کنید، برای مثال یادگیری زبان انگلیسی، اصطلاحات پرکاربرد در زبان انگلیسی و…. ایجاد کنید. زمانی که هر کاربر با استفاده از این کلمات کلیدی وارد سایت شما شود می توانید با محتوای جذاب کاربر را به سمت آموزش زبان انگلیسی ببرید. 

یکی دیگر از نکات مهم در بلاگ ها این است که می توانید کلمات کلیدی بلند را مورد استفاده قرار دهید تا زودتر نتیجه زحمات خود را ببینید.

از متا تگ های H1 تا H6 در وبلاگ خود استفاده کنید

نکته دیگری که اهمیت بسیار بالایی دارد، استفاده درست از متا تگ ها H1 تا H6 در وبلاگ است. محتوای شما هرچه قدر ساختار بندی بهتری داشته باشد کاربر آسان تر به چیزی که می خواهد می رسد. استفاده از این تگ ها به شما این امکان را می دهد که ساختار بندی را بهتر کنید. استفاده در ست از این متا تگ ها بسیار مهم است و باید از آنها به ترتیب مورد استفاده قرار بگیرند و نکته بعدی که باید به آن توجه کنید، از تگ H1 می توانید فقط یکبار استفاده کنید آن هم باید به عنوان مقاله خود اختصاص دهید زیرا استفاده از کلمه کلیدی در تگ H1 بسیار مهم است.

بیشتر مطالعه کنید: طراحی سایت شرکتی 

در محتوای خود از مقدمه و نتیجه گیری استفاده کنید

درج مقدمه و نتیجه گیری ممکن است بر روی سئو وبلاگ سایت ما تاثیر خاصی نگذارد، اما به دلیل نظمی که در نوشته ها ایجاد می شود، توجه کاربر را بیشتر به خود جلب می کند که باعث می شود کاربر بیشتر روی سایت شما بماند و گوگل از این موضوع به خوبی در رتبه بندی سایت شما استفاده می کند. 

بهتر است در مقدمه و جمع بندی محتوای وبلاگ خود از کلمات کلیدی استفاده کنید.

از تصاویر بهینه شده استفاده کنید و آلت (alt) عکس ها را قرار دهید

محتوایی که شما به صورت متن می نویسید باید از چند عکس بهینه شده استفاده شود. البته منظور از سئو تصاویر کم حجم بودن انهاست، عکس ها باید با کیفیت باشند، فرمت تصاویر باید pnp یا jpg باشد. نام عکس ها را با توجه به کلمات کلیدی انتخاب کنید و سیو کنید. 

بعد از اینکه تصاویر بهینه شده خود را در سایت بارگذاری می کنید حتما باید الت (alt) تصاویر را قرار دهید. کلمه ای که برای جایگزین عکس استفاده می شود باید دارای کلمات کلیدی باشد.

استفاده از URL مناسب

امروزه کمتر شخصی پیدا می شود که به URL محتوای خود اهمیت دهد. اما شما از این موضوع غافل نشوید و URL مناسب خود را حتما استفاده کنید که می توانید در مقاله آموزش بهینه سازی URL اطلاعات مفیدی را در این باره کسب کنید.  

بعضی از سایت های فروشگاهی هستند که URL محصولات، خدمات و وبلاگ های خود را شماره گذاری می کنند. اما این افراد خبر نداند که با انجام این کار امتیاز اصلی سئو سایت را از دست می دهند. 

آدرسی که برای محتوای خود انتخاب می کنید باید شامل کلمات کلیدی باشد تا امتیاز خوبی بگیرید. سعی کنید از URLهای  طولانی استفاده نکنید و از آدرس های کوتاه شده بیشتر استفاده کنید. 

در بسیاری از وب سایت ها زمان انتشار مطالب را روی URL های سایت درج می کنند که شما می توانید از طراح سایت خود بخواهید این بخش را برای شما ویرایش کند. 

URL هایی که دارای تاریخ هستند از نظر بصری نیز زیبا به نظر نمی رسند و با گذشت زمان کاربر با دیدن قدیمی شدن تاریخ انتشار مطلب ممکن است محتوا وبلاگ شما را نخواند و شما باید محتوای خود را مدام بروز رسانی کنید. 

به جای استفاده از URL های فارسی می توانید از URL  های انگلیسی کمک بگیرید. برای انجام این کار می توانید از GOOGLE TRANSLATE برای ترجمه متن خود استفاده کنید.

امکان ایجاد لینک سازی درست بین متن برای سایر محتوا های وبلاگ

مطمئنا شما با موضوع لینک سازی آشنا هستید و اطلاع دارید که لینک ها به دو دسته داخلی (ON PAGE) و خارجی (OFF PAGE ) تقسیم می شود. لینک های داخلی به مجموعه لینک هایی گفته می شود که از محتوای سایت خود به یک محتوای دیگر از سایت خود لینک دهیم. با انجام این کار کاربر می تواند به بخش های مختلف سایت شما از طریق لینک هایی که ایجاد شده دسترسی داشته باشد. ما در مقاله آموزش مقدماتی لینک بیلدینگ نکاتی در رابطه با لینک سازی توضیح دادیم که دانستن آنها می تواند در بهینه سازی وبلاگ شما کمک بسزایی کند. 

این کار بر روی سئو وبلاگ شما تاثیر بسیار خوبی می گذارد و گوگل اعتبار بالایی به محتوای شما خواهد داد. 

البته برای لینک سازی داخلی باید از کلمات مربط استفاده کنید تا با نارضایتی کاربران مواجه نشوید زیرا این کار تاثیر منفی روی سایت شما خواهد گذاشت.

محتوای آموزشی برای سئو وبلاگ

محتوای آموزنده تولید کنید

تولید محتوای درست و آموزنده یکی از ملاک های اساسی سئو در موتور های جستجو می باشد. 

محتوایی که در وبلاگ بارگذاری می کنید باید آموزشی باشد و از سبک های فروشی نیز پرهیز کنید. 

محتوای آموزشی شما می تواند کاربر را به سمت صفحه خرید سوق دهد و برای این کار باید حس نیاز در مشتری را برملا کنید. 

باید توجه داشته باشد که محتوای اصئلی یو کاربردی آن قدر تاثیر مثبت روی سایت شما می گذارد که می تواند یکی از مهم ترین عامل های سئو وبلاگ شما باشد. 

در مرحله بعدی، تلاش کنید یک محتوای منحصر بفرد تولید کنید و از سایت دیگری کپی نکنید. برخی از الگوریتم های گوگل هستند که به سرعت می تواند تشخیص دهد که محتوایی کپی است یا خیر و اگر محتوای کپی پیدا کند سایت را جریمه خواهد کرد. 

متا دیسکریپشن محتوای خود را حتما بنویسید

یکی از راه های ترغیب کاربران برای مطالعه مقاله ما همین متا دیسکریپشن است که تاثیر بسیار خوبی بر روی سئو وبلاگ ما می گذارد. برای نوشتن متا دیسکریپشن شما می توانید از 120 حرف استفاده کنید که شامل کلمات کلیدی باشد تا به کاربران نمایش داده شود. 

اگر شما برای محتوای خود متا دیسکریپشنی نیز ننویسید خود گوگل متنی را از محتوای شما به صورت خودکار انتخاب می کند و به کاربران نمایش می دهد.

تعداد واژه های محتوای شما باید بهینه شده باشد

در کل گوگل به محتوای زیر 300 کلمه اصلا توجهی نمی کند و شما باید در نظر داشته باشید، برای سایت خود بیش از 300 کلمه محتوا تولید کنید. اما اگر یک محتوا نویس خوب باید باید بدانید که یک محتوای مناسب دارای 2000   تا 3000  کلمه است و این دقیقا چیزی است که گوگل می خواهد. 

البته باید از کلمات کلیدی درست استفاده کنید یعنی تراکم کلمات کلیدی باید به نسبت محتوا رعایت شود طوری که نه زیاد از کلمات کلیدی استفاده کنید نه اصلا از آن استفاده نکنید.

وبلاگ شما باید ریسپانسیو باشد

responsive img آموزش سئو وبلاگ + سئو وبلاگ تا 100 درصد

همه ما می دانیم که امروزه بسیاری از سرچ ها از سوی گوشی های هوشمند است و تقریبا 80% مخاطبان ما از طریق گوشی با سایت ما آشنا می شوند. حال اگر سایت ما برای گوشی های هوشمند ریسپانسیو نباشد بیشتر مخاطبان خود را از دست خواهیم داد. برای جلوگیری از این اتفاق باید وب سایت را برای همه دستگاه ها ریسپانسیو (واکنش گرا) باشد، یعنی همه المان های موجود در سایت در هر نوع دستگاهی بصورت استاندارد به کاربر نمایش داده شود. بهتر است سایت خود را همین حالا با گوشی هوشمند خود چک کنید و در صورت مشاهده مشکلی می توانید با طراح سایت خود درمیان بگذارید و حتما تمرکز کافی را بر روی این موضوع بگذارید. انجام این دسته از کارها می نواند تاثیر بسیار خوبی روی سئو وبلاگ ما بگذارد.

به سرچ کنسول سایت خود اهمیت دهید

گوگل سرچ کنسول (Google Search Console) ابزاری کاربردی و مفید است که به صورت رایگان در اختیار سئوکار های عزیز قرار گرفته است. شما می توانید با استفاده از این ابزار کاربردی آمار دقیق از عملکرد سایت خود داشته باشید. 

دانستن این موارد به شما کمک می کند تا محتوای بهتر و کاربردی تری برای وبلاگ خود بنویسید و از نیاز های کاربران خود مطلع شوید. بنابراین حتما به سرچ کنسول سایت خود سر بزنید.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم شما را با راز های چگونگی انجام سئو وبلاگ آشنا کنیم و نکات بسیار کاربردی را به شما گفتیم. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت کافی را برده باشید و با انجام موارد گفته شده سایت شما را در بهترین جایگاه های گو گل مشاهده کنیم. شرکت همیار سایت تلاش می کند تا به کسب و کار شما انرژی مظاعف ببخشد تا بتوانید بیشترین بازده را از سایت خود دریافت کنید.

سوالات متداول

چگونه سئو وبلاگ خود را تا 100درصد انجام دهیم

 با انجام این کار کاربر می تواند به بخش های مختلف سایت شما از طریق لینک هایی که ایجاد شده دسترسی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *