مشتری هدف

10 روش پیدا کردن نیاز های مشتری هدف

mobin

لیست محتوای این مطلب

پس از اینکه بیزینس خود را راه اندازی کردید، باید به دنبال مشتری هدف بگردید. ممکن است برایتان سوالی پیش بیاید که اصلا مفهوم مشتری هدف چیست؟ برای اینکه در کسب و کار خود پیشرفت داشته باشید باید مشتری هایی که از شما ممکن است از شما خرید کنند را پیدا کنید. 

به طور خلاصه به کسانی که از محصولات شما استفاده می کنند مشتری هدف گفته می شود. برای اینکه بتوانیم این نوع مشتری ها را جذب کنیم راه های بسیاری است اما امروز می خواهیم 10 تا از بهترین روش های پیدا کردن نیاز های مشتری را با شما در میان بگذاریم، پس با همیار سایت همراه باشید.

مشتری هدف

تحقیق و بررسی بر روی سوابق کسب و کار خود

قبل از اینکه شما یک کارفرما و یا کارشناس فروش باشید، باید خود را مشتری جا بزنید. از نظر مشتری باید فکر کنید و فاکتور هایی که برای خرید محصول مناسب است را کنار هم قرار دهید. می توانید تجریبات و سوابقی که مربوط به مشتری های هدف شما می شود را جمع آوری کنید و آنها را مورد بررسی قرار دهید. شما می توانید برای انجام این تحقیق از سوالات زیر استفاده کنید.

چه ویژگی هایی از محصول حس خریدار را شکوفا می کند؟ 

در میان محصولات مشابه چه فاکتور هایی از این کالا خریدار را به خرید وادار می کند؟ 

از چه کالایی می توانستم به جای این محصول استفاده کنم؟ 

فایده خرید این محصول چیست و چه کمکی به من خواهد کرد؟

توجه به مشتری هدف

با دقت مشاهده کردن رفتار اطرافیان خود

یکی از ساده ترین راه های پیدا کردن مشتری های هدف، مشاهده با دقت رفتار های اطرافیان هنگام خرید محصولات مشابه است. باید توجه داشته باشید که آن ها به دنبال چه چیزی هستند و چه فاکتور هایی برای آن ها حائز اهمیت است و برای رسیدن به آن چه هدفی را دنبال می کنند. باید در نظر داشته باشید اگر محصولی که با نیاز های آن ها نمی خواند چه رفتار هایی از خود نشان می دهند. 

برای مثال فرض کنید شما طراحی سایت فروشگاهی انجام داده اید و زمان تحویل پروژه آن چیزی نیست که مشتری انتظار داشت باید رفتار هایی که مشتری بروز می دهد را یادداشت کنید تا برای دفعات بهد چنین اتفاقی برای شما پیش نیاید. این روش یکی از قدیمی ترین و بهترین روش های پیدا کردن مشتری های هدف است که می توانید با توجه به آن می توانید نیاز های مشتری خود را پیدا کنید.

توجه به بازخورد های مشتری

یکی دیگر از روش های پیدا کردن مشتری های هدف، توجه کردن به بازخورد خرید مشتریان است. برای مثال شما برای برای شرکتی، طراحی سایت شرکتی انجام داده اید و باید پروژه را تحویل دهید. حال هنگام تحویل پروژه باید در نظر داشته باشید که کارفرما و یا مشتری هدف شما از چه ویژگی هایی از خدمات شما بیشتر استفاده می کند و اصطلاحا خوشش می آید، از چه چیز هایی آزورده خاطر شده است که برای مشتری های بعدی این ویژگی ها و فاکتور های کسب و کار خود را رعایت کنیم.

مصاحبه انجام دهید

در این مرحله از پیدا کردن نیاز های مشتری هدف، باید با افراد و مشتریان خود مصاحبه انجام دهید تا دقیق تر از نیاز های آنها با خبر شوید. هیچ کدام از روش ها نمی تواند شما را به نیاز های مشتریان خود نزدیک کند. باید مصاحبه خود را بسیار با دقت و متین انجام دهیم و ارتباط خوبی با مخاطبان خود بگیریم تا پاسخ سوال های شما را کاملا جامع بدهند. 

بطور مثال اگر شما بخواهید برای دکتری طراحی سایت پزشکی انجام دهید، باید با مصاحبه با آن شخص از نیاز های آن و ویژگی هایی که برای سایت خود نیاز دارد باخبر شوید و اگر شما این مصاحبه را انجام ندهید ممکن است زمانی که پروژه را قصد دارید تحویل بدهید مشکلاتی پیش بیاید. 

باید توجه کنید که محصولات شما چه نیاز هایی از مشتری را برطرف می کند و کدام نیاز ها را برطرف نمی کنند. پیدا کردن نیاز های برطرف نشده مشتری های هدف می تواند به کسب و کار شما کمک بسزایی کند. شما می توانید قبل از اینکه به مصاحبه بروید از یک بازاریاب برای طرح سوالات کمک بگیرید. مصاحبه موفق شما به میزان گوش دادن و کیفیت پرسش ها بستگی دارد. با استفاده از این نوع پرسش ها می توانید به موارد زیر پی ببرید. 

مشتری های هدف ما چه نگرانی دارند ؟ 

با مشتری های خود ارتباط برقرار کنیم و با آنها همدلی کنیم ؟ 

هنگامی که با مشتری های هدف خود ارتباط برقرار کنیم. آن ها احساس راحتی و امنیت می کنند و در نتیجه آسان تر به شما اعتماد می کنند و می توانید از نیاز های آنها به طور دقیق باخبر شوید. 

پرسیدن سوال توجه مخاطب را به شما جلب می کند، زمانی که نقطه توجه ها به شماست می توانید فروش خود را شروع کنید.

نظر سنجی مشتری هدف

نظر سنجی از مشتری ها

یکی دیگر از راهکار های باخبر شدن از نیاز های مشتری، نظرسنجی است که این موضوع می تواند تاثیر بسیار مثبتی بر روی بیزینس شما بگذارد. برای انجام این کار باید با استفاده از فرم های مخصوص نظر سنجی و یا پیامک ها از نیاز های مشتریان خود با خبر شوید. با انجام این کار در پایان کار متوجه خواهید شد که مشتری های هدف شما چرا از محصولات شما استفاده می کنند و فواید و معایب محصولات خود را می توانید به راحتی تشخیص دهید.

جدی گرفتن پیگیری مشتری ها

زمانی که مشتریان هدف محصولی را از شما خریدارری کردند و آن را مورد استفاده قرار دادند. شما باید پیگیری کنید که حس مشتری از خرید آن کالا چیست و مطمئن شوید که مشتریان خود از محصول شما راضی هستند. مشتریان با انجام این پیگیری ها نیاز های خود را بیان می کنند و معایب و مزایا محصولات خریداری شده را بازگو می کنند. 

برای مثال فرض کنید شما برای وب سایتی خدمات سئو انجام می دهید باید بعد از انجام کارها و اصول ها از مشتری درباره حس خود به سئو سایت سوال بپرسید و از معایب کار خود مطلع شوید.

تحقیق در رابطه با کلمات کلیدی کسب و کار خود

از دیگر روش های پیدا کردن نیاز های مشتری می توان به تحقیق درباره کلمات کلیدی کسب و کار خود اشاره کرد. شما می توانید با استفاده از سرچ گوگل متوجه شوید مشتریان هدف شما بیشتر از چه کلماتی استفاده می کنند. شما می توانید با یک بررسی درباره کلمات کلیدی از نیاز های مشتریان هدف خود با خبر شوید و خدماتی را ارائه دهید که با کلمات کلیدی تجارت شما خوانایی داشته باشد.

FollowUp 10 روش پیدا کردن نیاز های مشتری هدف

پیگیری منظم مشتریان (کانو)

یکی از کاربردی ترین روش های یافتن نیاز ها و تشخیص نیاز های مشتریان هدف مدل کانو می باشد. مدل مانو یکی از بهترین ابزار های سنجش نیاز های مشتری هدف است که باید رضایت مشتریان هدف بر اساس 5 ویژگی زیر سنجیده شوند.

 

تلاش کنید که به طور منظم و دقیق این کار را انجام دهید با انجام این کار می توانید 5 ویژگی بالا را در طولانی مدت متوجه شوید. ایجاد فرهنگ مشتری مدارانه در کسب و کار خود برای بهتر درک شدن مشتری های هدف و ارائه پاسخ های جامع باید دست مشتری را باز بگذارید و آنها ممکن است نیاز های خود را به شما بگویند و قطعا با انجام این کار بهتررین پاسخ را دریافت خواهید کرد. 

مشتری مداری یکی از قدیمی ترین و بهترین راه های درک بهتر نیاز های مشتری است. بیشتر افرادی که در تجارت خود مشتری مدار هستند، آن را کلید وفاداری مشتری های هدف خود می دانند.

تمرکز بر روی فعالیت مشتری هدف روی شبکه اجتماعی

تمرکز درست بر روی تحقیق در شبکه های اجتماعی

با پیشرفت فضای مجازی و شبکه های اجتماعی یکی از بهترین روش های پیدا کردن مشتری های هدف تحقیق بر روی شبکه اجتماعی است. با برررسی های بیشتر بر روی کسب و کار های مختلف مرتبط با بیزینس شما می توانید به راحتی نیاز های مشتری های هدف خود ررا دریابید. 

یکی دیگر از فواید بسیار مهم شبکه های اجتماعی محدود نبودن آن است و در این رسانه ها کاملا آزادانه خریداران می تواند زیر صفحات خرید محصولات مورد نظر کامنت درج کنند و با خواندن این کامنت ها می توانید کم و کاستی های کسب و کار خود را بهبود ببخشید و از سطح انتظارات مشتری های هدف خود نیز باخبر شوید.

جمع بندی

همیار سایت در این مقاله تلاش کرد تا شما با استفاده از 10 روشی که گفتیم از نیاز های مشتری های هدف خود باخبر شوید و کسب و کار خود را گسترده تر کنید و امیدواریم اطلاعاتی که نیاز داشتید را پیدا کرده باشید. شرکت همیار سایت مجموعه ای از طراحان حرفه ای سایت است که با استفاده از جدیدترین متد های طراحی سایت و خدمات سئو، کسب و کار اینترنتی شما را در فضای مجاری بهتر جلوه دهد. مشتریان گرامی می توانند برای ثبت سفارش طراحی سایت به صفحه اصلی سایت مراجعه نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *